بررسی ظرفیت‌های تجاری و راهکارهای توسعه روابط اقتصادی ایران و بلغارستان محور اصلی دیدار نیکولینا کنوا، سفیر بلغارستان در تهران با غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران بود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، شافعی در این دیدار با اشاره به نوع روابط حاکم بین ایران و بلغارستان گفت: این روابط از سطح خوبی برخوردار بوده تا آنجا که بین استان‌های دو کشور نیز همکاری‌های اقتصادی شکل گرفته است. البته حجم روابط تجاری در دوران تحریم نسبت به گذشته کمتر شده ولی همچنان این روابط ادامه داشته اشت.

رئیس اتاق ایران با اشاره به موقعیت و مشخصات اقتصاد بلغارستان گفت: اقتصاد بلغارستان اقتصادی آزاد است و این باعث شده که اقتصاد بلغارستان از رشد خوبی برخوردار بوده است. بیشترین حجم روابط ایران و بلغارستان در حوزه حمل و نقل بوده است. از طرفی بلغارستان جاذبه گردشگری خوبی برای ایران دارد.

شافعی تاکید کرد: گردشگری زمینه خوبی برای همکاری‌های اقتصادی است. باید بتوانیم مشکلات حوزه توریستی را برطرف کنیم. این دو کشور با توجه به ظرفیت‌هایی که در اختیار دارند می‌توانند شرکای تجاری خوبی برای یکدیگر باشند.

او ادامه داد: از نظر موقعیت جغرافیایی، بلغارستان می‌تواند دروازه ورود ایران به کشورهای اروپای شرقی و کشورهای حوزه بالکان باشد. بازارهای منطقه بلغارستان هم بازارهای مهمی هستند.

رئیس اتاق ایران تصریح کرد: ما قبلاً در حوزه صنعت خودرو و ساخت قطعات اتومبیل همکاری داشتیم که هنوز هم فرصت همکاری وجود دارد. علاوه بر آن بلغارستان در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی فرصت‌های خوبی برای همکاری با ایران دارد. از طرفی ایران درگیر خشکسالی‌های پی‌درپی است، استفاده از روش نوین آبیاری برای ایران اهمیت بالایی دارد.

شافعی به مذاکرات احیای برجام اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که محدودیت‌ها در آینده کمتر شود: ما از هر گونه فرصت برای تقویت زمینه‌های همکاری بین ایران و بلغارستان حمایت می‌کنیم. این می‌تواند با تبادل هیات‌های تجاری، نشست‌های حضوری و آنلاین ممکن می‌شود.

شافعی تاکید کرد: امیدواریم در آینده حجم مبادلات ایران و بلغارستان به عددی قابل توجهی تغییر کند.

از نیکولینا کنوا، سفیر بلغارستان نیز در این دیدار گفت: تهران و صوفیه روابط خوبی با هم دارند، سفارت بلغارستان در تهران هم سعی می‌کند این زمینه‌ها بیش از پیش فراهم شود. ما سعی می‌کنیم گفت‌وگوی بین دو کشور قطع نشود.

او تصریح کرد: در سال 2019 حجم مبادلات میان دو کشور 80 میلیون دلار بود و این عدد در سال 2020 به 120 میلیون دلار رسید؛ البته باید حجم مبادلات میان دو کشور افزایش یابد.

او تصریح کرد: قبل از شیوع بیماری کرونا حدود 10-20 هزار گردشگر ایرانی به بلغارستان سفر می‌کردند، الان هم گردشگران ایرانی که واکسن کرونا زده‌اند، می‌تواند به این کشور سفر کنند.

سفیر بلغارستان به همکاری حمل و نقل بین دو کشور اشاره کرد که همیشه فعال بوده است. او تاکید کرد که بلغارستان از پرواز مستقیم از تهران به صوفیه استقبال می‌کند.

محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران نیز در این نشست گفت: از زمان خروج آمریکا از برجام، تنها کشوری که نشست کمیسیون مشترک اقتصادی با ایران را در سطح وزیر برگزار کرد، بلغارستان بود. در این نشست توافق‌های خوبی هم صورت گرفته است. از جمله برگزاری نشست مراجع هوانوردی در اوایل مهرماه 1398 برای پیگیری 9 سند همکاری که در این اجلاس امضا رسید. همچنین یکی از مهم‌ترین سندهای همکاری، برقراری خط مستقیم هوایی بین تهران و صوفیه است.

سفیر بلغارستان در انتهای این نشست پیشنهاد کرد: روسای اتاق‌های بازرگانی ایران و بلغارستان ملاقاتی در آینده داشته باشند تا از نزدیک بحث‌های کارشناسی در حوزه اقتصاد و روابط تجاری میان دو کشور را بررسی کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin