سفیر ایتالیا طی دیدار با نماینده ولی فقیه درهرمزگان و امام جمعه بندرعباس گفت: با محور قراردادن گفتمان صلح و دوستی می شود بر بسیاری از مشکلات فائق آمد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مائورو کنچاتوری در دیدار با آیت الله غلامعلی نعیم آبادی نماینده ولی فقیه درهرمزگان و امام جمعه بندرعباس با بیان اینکه محور اصلی سخنان شما بر صلح و دوستی استوار است به سابقه تاریخی 2 کشور پرداخت و اظهار کرد: گفتمان بین ایران و ایتالیا ریشه در تاریخ 2500 ساله دارد طوریکه دراین مدت بطور دائم با هم ملاقات داشته ایم.

وی افزود: من براین نظرم که از نقطه نظرجغرافیایی ایران فلات بزرگ و ایتالیا یک بندر بزرگی در انتهای مسیراست که از طریق پل دوستی و مودت با هم ارتباط دارند و هدف ازاین سفرها، ملاقات ها و همچنین تبادل هیات های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ادامه دوستی ها است.

سفیر ایتالیا در ایران ادامه داد: اعتقاد دارم که با محور قرار دادن گفتمان صلح و دوستی می شود بر بسیاری از مسائل و مشکلات فائق آمد زیرا زمانی می توانیم شکوفایی داشته باشیم که درمنطقه صلح و آرامش حاکم باشد.

وی تاکید کرد: درسده های متمادی دو کشور ایتالیا و ایران به مثابه دو نقطه اشتراک در جهان عمل کرده طوریکه قاره های زیادی را به هم ارتباط دادند.

سفیر ایتالیا در ایران با بیان اینکه درسده های تاریخی گذشته ایتالیا و ایران کارهای بسیاری انجام دادند اضافه کرد: امروز نیز ما با چنین دیدی به آینده می نگریم و امیدمان به ارتباط قوام یافته میان ملل است.

مائورو کنچاتوری گفت که پهلوگیری ناو ایتالیایی یورو در بندرعباس در راستای ملاقات مقام های دو کشور در اردیبهشت ماه امسال شکل گرفته است .

وی گفت که در دیدار مقام های دو کشور طرفین برای تلاش مضاعف برای ارتقای روابط میان دو کشور تاکید کردند.

آیت الله غلامعلی نعیم آبادی نماینده ولی فقیه درهرمزگان و امام جمعه بندرعباس نیز در دیدار سفیر ایتالیا با اشاره با سابقه دوستی بین دو کشور، گفت: ایران و ایتالیا بعنوان دوکشور دارای تمدن دیرینه ریشه درتاریخ دارند.

وی در این ملاقات با تاکید بر صلح طلبی دو کشور، اظهار کرد: براین باورم که هیچ راه نجاتی برای انسانها جز راه رفاقت وجود ندارد زیرا هیچگاه آتش پیام آور صلح نیست، آتش، خشم و کینه می آورد و هیچ پیوندی غیر از پیوند رفاقت و دوستی ماندگار نیست.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان با اشاره به گذشت 36 سال از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: با وجود همه ناملایماتی که در منطقه وجود دارد نسخه ما (ایران) برای بشریت، صلح است.

آیت الله نعیم آبادی با تاکید براین مطلب که هر ملتی حق دارد سرنوشت خودش را تعیین کند و اینکه ملتها اختیار دار خودشان هستند گفت: هر نوع دخالتی در کشورهای دیگر نوعی دیکتاتوری است.

وی در ادامه از ایتالیا به عنوان یکی از مراکز مهم مسیحیت نام برد و خاطرنشان کرد: حضرت عیسی بن مریم(ع) مهربان بود و جهان مسیحیت اگر بخواهد مسیحی بماند باید مهربان باشد و ما ایتالیا را چنین می شناسیم، راه صلح و دوستی هم راه حضرت عیسی(ع) و هم حضرت محمد(ص) بوده و خواهد بود.

در این دیدار همچنین فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش پهلوگیری ناو ایتالیایی یورو را در آبهای بندرعباس در راستای عزت، مصلحت و حکمت نظام جمهوری اسلامی ایران و بمنظور اجرایی شدن تدابیر مقام معظم رهبری در توسعه روابط بین المللی و سیاسی دو کشور دانست .

امیر دریادار حسین آزاد گفت: امروز ناو یورو از ایتالیا درمنطقه یکم امامت پهلو گرفت و نیروی دریایی ارتش نیز به نمایندگی از سوی نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران میزبان نیروی دریای ایتالیا است.

به گفته امیر آزاد، سرنشینان این ناو ایتالیایی در مدت اقامت سه روزه خود در بندرعباس ضمن ملاقات با استاندار و نماینده ولی فقیه در هرمزگان و بازدید از اماکن فرهنگی شهر و برگزاری مسابقه ورزشی، هنگام ترک بندرعباس نیز یک تمرین مشترک با نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی انجام می دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin