مائورو کونچاتوری سفیر ایتالیا در ایران با آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و تبادل نظر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ر دیدار سفیر ایتالیا، مذاکرات یک هفته ای مسوولان غرب و ایران در لوزان را نشان از جدیت طرف ها برای حل مسایل هسته ای خواند و گفت: دولت ایران از آغاز بر اصل برد ـ برد تاکید می کرد.

وی برداشت اشتباه غرب را از تاثیر تحریم ها برای فشار سیاسی بر ایران نادرست دانست و گفت: ایران از اول انقلاب اسلامی تاکنون همواره به نوعی تحت تحریم بود، ولی دیدید که چگونه از گردنه های دشوار عبور کردیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به کمک های همه جانبه کشورهای غربی به رژیم بعث در جنگ تحمیلی و عدم پرداخت نیازهایی که حتی پول های آنها را داده بودیم، اشاره کرد و گفت: با افتخار و در سازمان ملل پیروزی سیاسی به دست آوردیم که مکمل پیروزی های نظامی ما در میدان بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، با ابراز نگرانی از اتفاقات منطقه گفت: بسیار جدی هستیم تا منطقه از نا امنی های فعلی نجات پیدا کند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تروریسم حاد را مشکل اصلی منطقه دانست و گفت: متاسفانه تروریسم از حالت های فردی به مجموعه های گسترده رسیده و گاهی مثل یک دولت، ارتباطات جهانی دارند و حتی از افراد اکثر کشورهای غربی برای اهداف خود استفاده می کنند.

وی تشدید انفجارها و کشتارهای اخیر در منطقه به ویژه پس از تجاوز عربستان به یمن را فاجعه انسانی خواند و گفت: ایران بدون هیچ چشم داشتی هزینه می کند تا زهر تروریسم را کم کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با ابراز تاسف از این نکته که «بعضی از کشورهای منطقه از تروریسم برای اهداف سیاسی خود استفاده می کنند»، گفت: ضررهای حمایت از تروریسم آنقدر وسیع است که منافع محدود سیاسی را هم بر باد می دهد.

وی ریشه کنی تروریسم از منطقه را مشکل، اما ممکن خواند و گفت: این کار یک اراده جهانی می خواهد تا دامنه های آن، نقاط دیگر دنیا را نگیرد، چون نفوذ تروریست ها به دیگر مناطق، مخصوصاً غرب کار سختی نیست.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، ایران را قربانی تروریسم دانست و با اشاره به بهترین شخصیت های انقلاب که شهید شده اند، گفت: در مبارزه با تروریست ها تجربیاتی داریم که حاضریم در اختیار کشورهای منطقه و جامعه جهانی قرار دهیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به توانایی دو کشور ایران و ایتالیا، گفت: این دو کشور با تمدن های قدیمی و مردمی با فرهنگ، می توانند آینده روشنی را در تاریخ روابط خود رقم بزنند.

در این دیدار سفیر ایتالیا با تأکید بر این نکته که «دیدگاه های حضرتعالی همیشه مبتنی بر منطق و آینده نگری است»، خاطرنشان کرد: در شرایط ویژه روابط ایران و غرب و در آغاز مأموریتم به خدمت حضرتعالی آمدم تا از تجارب ارزنده شما برای گسترش روابط استفاده کنیم.

مائورو کونچاتوری، ایران را ستون ثبات منطقه توصیف کرد و گفت: مطمئنم ایران می تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.

وی در خصوص مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 گفت: حاشیه های مذاکرات بیشتر از متن آن است و بهتر است مذاکرات از نورافکن رسانه ها دور شود و به اتاق مذاکرات برگردد.

وی آمادگی طرفین برای حل مسأله را سرمایه اصلی تداوم و به نتیجه رسیدن مذاکرات دانست و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که مذاکره باید برای همه طرف ها مفید باشد، گفت: این سخنان مدبرانه می تواند راهنمای طرف ها در مذاکرات باشد.

کونچاتوری در خصوص ظرفیت های ایران و ایتالیا برای گسترش روابط گفت: کارآفرینان در بازار ایران از کسانی که فقط می خواهند بازرگانی کنند، نقش مهمتری دارند.

سفیر ایتالیا با تأکید بر این نکته که «حساب ویژه ای برای گشایش روابط باز کرده ایم» خواستار تفاهم بیشتر مسؤولین کشور در جهت گسترش روابط شد.

وی با اشاره به سوابق تمدنی ایران و ایتالیا در تاریخ و موقعیت راهبردی ایران در چهار راه ارتباطی دنیا، گفت: همه می دانیم که ایران پل ارتباطی شرق و غرب دنیاست و امیدواریم کشور شما در تعامل با دنیا به پیروزی های همه جانبه برسد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin