وحید جلال‌زاده استاندار آذربایجان‌ غربی با “آلكساندر سرگوئیچ سامارسكی” سفیر اکراین در ایران دیدار و گفتگو کرد.جلال‌زاده در این دیدار گفت: 1000 کیلومتر خط مرزی و هم مرز بودن با سه کشور، آذربایجان‌غربی را در شرایط ویژه تجاری قرار داده است.

وی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی، قطب کشاورزی کشور است، اظهار کرد: پتانسیل‌های کشاورزی، گردشگری و موقعیت جفرافیایی این استان، فرصت مناسبی برای افزایش مبادلات تجاری برون مرزی فراهم کرده است.

استاندار آذربایجان‌غربی، برگزاری نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی را در افزایش مبادلات تجاری، بسیار موثر دانست و افزود: برگزاری نمایشگاه‌ها نقش موثری در شناساندن پتانسیل‌های اقتصادی، محصولات و حتی فرهنگ یک ملت خواهد داشت.

وی از چهار كارخانه سیمان، راه‌اندازی كارخانه‌های فولاد، تأسیس صنایع پتروشیمی و صنایع فلزی و غیرفلزی را از ظرفیت‌های اقتصادی آذربایجان‌غربی اعلام كرد و گفت: اكراین می‌تواند از تجارب منحصر به فرد این استان در حوزه‌های مختلف به خوبی بهره‌مند شود كه این امر نیازمند حضور تجار اكراینی در آذربایجان‌غربی و تجار این استان در كشور اكراین است.

جلال‌زاده در خاتمه سخنان خود با اشاره به روابط اقتصادی آذربایجان‌غربی با برخی کشورهای همجوار، اذعان کرد: آذربایجان‌غربی آمادگی کامل برای ایجاد روابط اقتصادی و تبادلات صنعتی با سایر کشورها را داشته و از افزایش ارتباطات در این زمینه استقبال می‌کند.

سفیر اکراین در تهران گفت: از دانشگاه‌های آذربایجان‌غربی برای افزایش ارتباطات بین دو کشور استفاده خواهیم کرد.

‘آلكساندر سرگوئیچ سامارسكی’ نیز در این دیدار، افزود: در گفت وگو با تجار و شهردار ارومیه و بازدید صورت گرفته از دانشگاه‌ها، برخی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های آذربایجان‌غربی شناسایی و برای افزایش ارتباط بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و اکراین مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به برخی پتانسیل‌های اقتصادی و گردشگری بی‌نظیر موجود در آذربایجان‌غربی، اظهار کرد: پتانسیل‌های موجود در بخش کشاورزی و نقشه جغرافیایی آذربایجان‌غربی، این استان را با سایر استان‌های ایران، متمایز می‌کند.

سفیر اکراین در تهران با تأکید بر اینکه، مسوولین هر دو کشور راه را برای افزایش تبادلات تجاری هموارتر کنند، اظهار کرد: اکراین خواهان افزایش روابط با جمهوری اسلامی ایران است.

سرگوئیچ سامارسكی با بیان اینکه استاندار آذربایجان‌غربی، دید مثبتی به افزایش مبادلات تجاری بین‌المللی دارد، گفت: امید است با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام خواهد شد، نیازمندی‌های هر دو کشور برطرف شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin