عبدالمنعم احریز، سفیر جدید الجزایر با محمد خدادی، مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی دیدار و تبادل نظر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر الجزایر در ایران طی دیدار با مدیرعامل ایرنا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان ایران و گروه 1+5 را توافقی تاریخی و موفقیتی بزرگ برای ایران توصیف کرد و گفت: خیلی مهم است که یک موضوع بین المللی از طریق گفت و گو حل شد و جهان برنامه صلح آمیز هسته ای ایران را به رسمیت شناخت؛ این اتفاق بسیار مهمی بود.

سفیر الجزایر در ایران با بیان این که کشورش هم در حوزه دانش هسته ای بخش کشاورزی فعالیت دارد، ادامه داد: الجزایر از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران حمایت می کند و ما به این که کشور مسلمانی همچون ایران دارای این فناوری است، افتخار می کنیم.

احریز با اشاره به این که ایران می تواند این دانش را به کشورهای اسلامی منتقل کند، خاطرنشان کرد: کشورهای اسلامی باید تجارب علمی و فناوری های خود را با سایر کشورهای اسلامی به اشتراک بگذارند.

سفیر الجزایر در ایران با اشاره به اشتراکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی ایران و الجزایر افزود: با وجود این ظرفیت ها، شناخت مردم دو کشور از یکدیگر کافی نیست و سطح روابط دو کشور نیز پایین است.

احریز به سفر هیات های اقتصادی دو کشور هم اشاره کرد و با روشن دانستن چشم انداز روابط تهران-الجزیره، ادامه داد: با سفر این هیات ها انتظار می رود سطح روابط دو کشور در زمینه های مختلف ارتقا یابد.

وی با بیان این که پس از توافق هسته ای، شاهد ورود هیات های اقتصادی و تجاری از کشورهای مختلف به ایران هستیم، اضافه کرد: وزیر مسکن الجزایر هفتم دسامبر به ایران می آید و وزیر راه و شهرسازی ایران هم قرار است در ماه اکتبر به الجزایر سفر کند.

سفیر الجزایر در ایران افزود: علاوه بر این، دومین کمیسیون عالی مشترک دو کشور در 15 دسامبر به ریاست نخست وزیر الجزایر و معاون اول رییس جمهوری در الجزایر برگزار می شود.

به گفته احریز، الجزایر با یک هیات عالی رتبه در نشست گازی تهران که 23 نوامبر برگزار می شود نیز شرکت خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به خطر افراط گرایی و تروریسم در منطقه هم اشاره کرد و باتاکید بر ضرورت مبارزه همگانی با این پدیده، گفت: الجزایر از همان ابتدای رشد و گسترش افراطی گری هشدارهای لازم را داد اما کسی به این هشدارها توجه نکرد و امروز ترور و افراطی گری پدیده ای جهانی شده است.

محمد خدادی مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز در این دیدار از آمادگی این سازمان برای همکاری های رسانه ای با الجزایر خبرداد و گفت: سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی آماده است در مورد توسعه مناسبات دو جانبه از جمله سفر هیات های الجزایری، فرصت تولید و انتشار اطلاعات برای افکار عمومی را فراهم آورد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin