“پدرو ویینا” سفیر اسپانیا در ایران با “محمدعلی نجفی” مشاور رییس جمهور دیدار و درباره مناسبات دو جانبه تبادل نظر کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، دبیر ستاد هماهنگی امور اقتصادی با اظهار خشنودی از تحقق بخش عمده ای از برنامه های از پیش طراحی شده برای گسترش همکاریهای تهران – مادرید تصریح کرد که با به نتیجه رسیدن گفت‌وگوهایی که بین ایران و گروه کشورهای 1+5 در جریان است، فضای مناسبی برای گسترش روابط ایران با دیگر کشورها و به خصوص اسپانیا که همواره روابط قابل قبولی با ایران داشته است، فراهم خواهد شد.
دکتر نجفی با بیان اینکه اقتصاد ایران و اسپانیا از جهات مختلف مکمل یکدیگر هستند و دو کشور زمینه‌های خوبی برای همکاری‌های فرهنگی نیز دارند، اظهار داشت: امیدوارم حصول توافق بین ایران و 1+5 تا بیستم جولای، موقعیت مناسبی را برای بازگشت روابط دو کشور به سطح قابل قبول طرفین ایجاد کند. البته چنانچه تا این تاریخ هم توافقی حاصل نشود ما نگرانی نداریم و معتقدیم با یک فاصله زمانی 2 تا سه ماهه امکان حصول توافق وجود دارد.
“پدرو ویینا” سفیر اسپانیا در تهران در این دیدار با تاکید بر اینکه تحریم‌ها علیه تهران نه تنها مشکل‌آفرین بلکه غیر منطقی هم شده‌اند، گفت که “همه کشورهای اتحادیه اروپایی، خواهان تغییر شرایط و تجدید روابط سنتی خود با ایران هستند.”
وی خاطرنشان کرد: مادرید بی‌صبرانه منتظر به ثمر رسیدن مذاکرات بین ایران و گروه کشورهای 1+5 است و البته کشورهای زیادی و از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهان ادامه وضع فعلی نبوده و درباره لزوم خاتمه یافتن تحریم‌ها علیه ایران در اتحادیه اروپا اجماع نظر وجود دارد.
سفیر اسپانیا در تهران اظهارداشت: مادرید به عنوان یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران در بحبوحه بحران اقتصادی مجبور شد از نفت ایران چشم‌پوشی کند که این زیان زیادی را متوجه ما کرد و در واقع اسپانیا نیز یکی از قربانیان تحریم‌ها علیه تهران است.
سفیر اسپانیا با ابراز خرسندی از تحرک جدی دولت یازدهم در عرصه دیپلماتیک، از سفر وزیر صنعت، تجارت و گردشگری کشورش تا پایان تابستان و نیز برنامه‌ریزی برای سفر هیات‌های تجاری و اقتصادی بخش خصوصی اسپانیا به ایران خبر داد و اظهار امیدواری کرد که سفر وزیر امور خارجه کشورمان به اسپانیا نیز به زودی انجام شود

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin