سفیر اسپانیا در ایران با معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، “معصومه ابتکار” معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با “پدرو ویینا” سفیر اسپانیا در ایران ضمن اشاره به سابقه خوب همکاری های زیست محیطی ایران و اسپانیا، نگاه مثبت رئیس دولت روحانی به محیط زیست و همچنین تأکید وی بر گسترش روابط و همکاری های بین المللی؛ به ویژه در زمینه محیط زیست، گسترش صلح و امنیت، گفت: ایران آماده تبادل تجربیات و همکاری های دو طرفه است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ایران با بحران های متعدد محیط زیستی مواجه است، افزود: بخشی از این بحران ها به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و جغرافیایی، اثرات مخرب گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: به دلیل تغییرات آب و هوا نسبت افزایش دما در منطقه از میانگین جهانی بالاتر است و این منجر به کاهش سطح آب، به ویژه در تالاب ها و رودخانه می شود و ایران از این جهت با چالش کاهش منابع آبی مواجه شده است.

وی با یادآوری اینکه محیط زیست موضوعی جهانی و فرامرزی است و هر تغییری در هر گوشه دنیا بر محیط زیست تمام دنیا تأثیر دارد، خواستار گسترش همکاری های علمی و بین المللی در موضوعات محیط زیستی شد.

وی با اشاره به تلاش ها و اقدامات متعدد دولت روحانی در زمینه بهبود شرایط کیفی هوای کشور؛ به ویژه در کلانشهرها، همچون توزیع سوخت استاندارد یورو 4، اظهار کرد: کیفیت هوا به طور محسوسی نسبت به مدت مشابه سال قبل بهبود یافته و این نتیجه برنامه ریزی یکپارچه در دولت است.

ابتکار ضمن دعوت از متخصصان و شرکت های فعال در زمینه موضوعات زیست محیطی کشور اسپانیا برای شرکت در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست که اسفند ماه سال جاری در تهران برگزار می شود، تصریح کرد: بدون شک این حضور می تواند فرصت خوبی برای شرکت ها و بخش خصوصی سوئیس برای فعال شدن در بازار ایران باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به همکاری ج.ا. ایران با گروه 77 و چین در زمینه تغییرات آب و هوایی اشاره کرد و افزود: دو کشور می توانند در خصوص این موضوعات همکاری های خود را گسترش بخشند.

ابتکار افزود: در زمان دولت آقای خاتمی یادداشت تفاهم همکاری زیست محیطی میان دو کشور تهیه و مقرر شد با حضور وزیر محیط زیست اسپانیا در ایران نهایی شود که تاکنون نهایی نشده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin