سفیر اسلوونی در دیدار با نایب ریس اتاق مشهد گفت: رابطه دو کشور ایران و اسلوونی پس از بازگشایی مجدد سفارت این کشور در تهران بر مبنای توسعه مراودات اقتصادی ارتقا یافته است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کریستینا رادی با ذکر اینکه رابطه دو کشور از گذشته بر مبنای اعتماد متقابل بوده است به برگزاری همایش تجاری ایران و اسلوانی در تهران اشاره کرد و گفت: امضای چهار سند همکاری بین دو کشور از نتایج این همایش تجاری بوده است.

سفیر اسلوونی با اشاره به امضای قردادهای مشترک بین شرکت های ایرانی و اسلوونیایی در زمینه های مخابرات، کشاورزی، علوم، تکنولژی و تحقیقات و نو آوری خواستار افزایش همکاری بازرگانان دو کشور گردید.

وی گفت: اسلوونی با پیروی از یک مدل اقتصاد باز به یکی از کشورهای موفق تبدیل شده و برای سرمایه‌گذاران شرق اروپا به مثابه یک مدل اقتصادی است.

وی افزود: این کشور به عنوان کشوری با پتانسیل‌های قوی اقتصادی در اتحادیه اروپا در بخش صنایع الکترونیک، مکانیک، تجهیزات مخابراتی و نیروگاه‌سازی به خصوص در ساخت دریچه‌های سد صاحب فناوری است.

وی با اشاره به معماری زیبای شهر های ایران گفت :در سفرم به افغانستان به صورت زمینی با شهر زیبای مشهد آشنا شدم و این باردیدن ساختمان زیبای اتاق بازرگانی و معماری سنتی آن مرا بر ان داشت برای دیدن زیبایی های این شهر در کنار شناخت ظرفیت های تجاری استان سفرهای دیگری به این استان داشته باشم.

نایب رییس اول اتاق مشهد نیز در دیدار با سفیر اسلوونی در اتاق مشهد، رویکرد این سفرها را توسعه اقتصادی عنوان کرد و گفت: ایجاد و تقویت این روابط گامی جهت توسعه اقتصادی جهانی بین کشورها می باشد.

وی با عنوان اینکه واردات کشور ایران از اسلوانی نزدیک به 23 میلیون دلار و صادرات فقط 12 میلیون دلار بوده است تصریح کرد: یکی از انتظارات ما از سفیر کشور اسلوانی ایجاد توازن تجاری با افزایش حجم صادرات ایران به این کشور می باشد.

حسین محمودی با عنوان اینکه ایجاد تسهیلات در صدور ویزا برای بازرگانان یکی از راههای گسترش تجارت بین دو کشور می باشد از سفیر این کشور درخواست کرد برای حضوری تجار و بازرگانان ایرانی در این کشور شرایط ویژه ای قایل شود.

وی گفت: استان دارای ظرفیت های گسترده ای در بخش های مختلف از جمله گردشگری، خدمات، صنعت و کشاورزی است که محصول صادراتی زعفران دارای جایگاه ویژه ای می باشد.

نایب رییس اتاق مشهد با اشاره به اینکه 95 در صد اقتصاد استان را بخش خصوصی تشکیل می دهد این فرصت را زمینه ای برای گسترش مراودات تجاری بین بخش خصوصی دو کشور عنوان کرد.

محمودی افزود: ایران دارای موقعیت سوق الجیشی خاصی با توجه به قرار گرفتن بین کشور افغانستان و کشورهای عضو سی ای اس می باشد که موقعیت ممتازی رابرای کشور ایران به عنوان شاهراه تجاری ایجاد می کند.

وی سپس  از نمایشگاه بین المللی مشهد به عنوان یکی از توانمندیهای اقتصادی استان نام برد که در آن دو نمایشگاه بین المللی برگزار می شود که تجار کشور اسلوانی میتوانند به منظور شناخت پتانسیل ها و ظرفیت های اقتصادی استان در آنها شرکت نمایند.

وی تاکید کرد: حضور هیات های اقتصادی دو کشور میتواند تمرکز ویژه ای به سمت تقویت مناسبات اقتصادی طرفین ایجاد نماید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin