• صفحه خانگی
  • >
  • اقیانوسیه
  • >
  • دیدار سفیر استرالیا و نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان با مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور

نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان و سفیر استرالیا در ایران با مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور دیدار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دکتر محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، با آقایان دنیل اسلوپر نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان، لیندال ساش سفیر استرالیا در جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه، در راستای تحولات اخیر کشور افغانستان و امور مربوط به پناهندگان و آوارگان جدید الورود دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار دستیار وزیر و مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ضمن اشاره به خدمات ارائه شده به پناهندگان گفت؛ جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از حامیان اصلی پناهندگان و آوارگان بوده و خدمات رسانی در طی ۴ دهه متوالی به پناهجویان خود گواه این موضوع است.

دکتر محمودی در ادامه افزودند؛ جمهوری اسلامی ایران بدون هیچگونه تبعیضی به خیل عظیمی از پناهندگان و مهاجرین خارجی خدمات مختلفی در حوزه های آموزش، بهداشت، درمان و سلامت، معیشت، حرفه آموزی و اشتغال و همچنین کمک رسانی در (حوادث غیرمترقبه) و با کمترین کمک های جوامع بین المللی توانسته نقش مهمی در بازگشت دواطلبانه پناهندگان به کشور خود جهت بازسازی و احیای دوباره کشورشان ایفای نقش نماید.

دستیار وزیر در ادامه به میزبانی از پناهندگان در طی چهار دهه علیرغم مشکلات اقتصادی، جنگ تحمیلی ۸ ساله و تحریم‌های غیرقانونی و غیر انسانی بر کشورمان اشاره و خاطرنشان کرد پناهندگان ساکن در جمهوری اسلامی ایران در شهرها و روستاها در کنار مردم امرار معاش میکنند و همچنین با توجه به افزایش سرسام آور هزینه‌ها به ویژه در زمان بیماری کرونا دولت جمهوری اسلامی ایران به تنهایی خیلی از هزینه ها و مشکلات پناهجویان و مهاجران خارجی را حل نموده است.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور تاکید کرد: بدون شک رسیدگی به مشکلات پناهندگان مسئولیتی خطیر و بین المللی است که دولت جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد کشور استرالیا نیز در تقسیم بار مسئولیت و حمایت از پناهندگان سهیم باشد.

در این نشست دکتر محمودی اسکان مجدد پناهندگان در کشورهای ثالث را از راه حل های راهبردی دانست و افزود در این بخش نیز لازم است کشور استرالیا در این ارتباط نیز حمایت جدی معمول نماید.

در پایان دکتر محمودی تاکید داشت علی‌رغم اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران همواره میزبان پناهندگان بوده، ولیکن با حجم بالای پناهندگان فعلی و وجود اتباع خارجی غیرمجاز در کشور و همچنین تنگناهای اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه توانایی و ظرفیت پذیرایی آوارگان جدید وجود ندارد، بنابراین با توجه به تحولات اخیر افغانستان و برای مقابله با هجمه های احتمالی آوارگان به کشور از کشور استرالیا و کشورهای عضو سازمان ملل انتظار می رود در این زمینه به صورت جدی و عملی ورود کرده و نسبت به تامین اعتبارات مورد نیاز اقدام و حمایت لازم را معمول و باید تمام تلاش و کمک خود در زمینه پناهندگان را داشته باشند و کمک های بیشتری در جهت حمایت و تسهیل مشکلات پناهندگان داشته باشند.

در ادامه دنیل اسلوپر نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان ضمن تشکر و قدردانی از میزبانی دولت جمهوری اسلامی در خصوص پناهندگان گفت؛ ما تمام توانایی خود را به کار خواهیم گرفت تا مشکلات مربوط به پناهندگان زودتر حل شود، همچنین مساعدت و کمک های مالی برای کشور جمهوری اسلامی ایران جهت برطرف نمودن مسائل مربوط به پناهندگان خواهیم داشت و همچنین در خصوص مسائل و مشکلات مردم افغانستان تلاش می‌کنیم که شرایط مساعدی در این کشور فراهم شود تا بتوانند به ثبات نسبی رسیده و مردم زندگی خوبی داشته باشند.

ایشان در ادامه بیان داشت: در خصوص زنان وکودکان مشکلات عدیده ای وجود دارد که تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا شرایط مساعدی در زمینه تحصیل، بهداشت و آموزش و… برایشان فراهم نماییم.

نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان اشاره کرد؛ ما خیلی خوشحال می شویم که بتوانیم همکاری ها و مشترکات مناسبی در زمینه مختلف در خصوص حل منازعات و معضلات پناهندگان با کشور جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم .

در پایان خانم لیندال ساکس، سفیر استرالیا در ایران نیز آمادگی خود را در ادامه خدمات به پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران اعلام نموده و اظهار داشتند در برنامه های سال آتی میلادی قطعا این امر تحقق خواهد یافت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin