سفیر استرالیا در ایران ضمن حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری، رئیس این دانشگاه دیدار و تبادل نظر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ابتدای این دیدار سفیر استرالیا از ماهیت و شرایط دانشگاه مذاهب اسلامی و نحوه تحصیل دانشجویان از مذاهب مختلف اسلامی در این دانشگاه سوال کرد.

در ادامه مختاری، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی درباره خطر افراط‌گرایی و تکفیر در دنیا و لزوم مبارزه فکری با این پدیده و فلسفه تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران به دستور رهبر معظم انقلاب توضیحاتی ارائه کرد.

وی بیان کرد: امروزه افراط‌گرایی در همه جوانب می‌تواند جوامع را به انحلال و انحطاط بکشاند و جمهوری اسلامی ایران سردمدار مبارزه با افراط‌گرایی است و وجود دانشگاهی همچون دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران نشان‌دهنده و تبیین‌کننده همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و مذاهب مختلف در نظر و عمل است.

مختاری با بیان اینکه ممکن است افراط گرایی مذهبی در صورت برداشت ناصحیح از آموزه‌های دینی بروز کند، افزود: ما معتقدیم وجود چنین دانشگاهی در استرالیا هم که درگیر مسائل افراطی است می‌تواند کارساز بوده و آستانه تحمل و شناخت‎ ادیان و مذاهب و فرق مختلف از یکدیگر را بالا ببرد و زندگی مسالمت آمیز را که دین اسلام مولفه‌ها و سازوکارهای آن را نشان داده است تبیین کند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین بر استفاده کشورهای مختلف از تجربه و مدل تعامل و همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و مذاهب در جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

ایان بیگز، سفیر استرالیا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در دانشگاهی که نمونه و الگویی مناسب برای همزیستی ادیان و مذاهب است، گفت: ما در کشور استرالیا جمعیت بزرگی از مسلمانان و ادیان مختلف را داریم و متاسفانه درگیر فضای افراط گری و تندروی‌ها نیز هستیم و این خطر و تهدیدی برای همه ما محسوب می‌شود و باید برای جلوگیری و مقابله با آن همفکری و تعامل داشته و در همایش‌های مشترک ریشه‌های آن را بررسی و چاره‌جویی کنیم.

وی تاکید کرد: استفاده از تجربیات دانشگاه مذاهب اسلامی با شناختی که امروز از آن به دست آوردم، می‌تواند به ما در زمینه مبارزه با افراط‌گرایی کمک کند و ما آماده استفاده از این ظرفیت هستیم.

سفیر استرالیا همچنین با اعلام آمادگی برای همکاری دانشگاه‌های استرالیا با دانشگاه مذاهب اسلامی ایران، افزود: ما تلاش خود را برای زمینه‌سازی همکاری دانشگاه‌های استرالیا و ایران خواهیم کرد و این بستر فراهم است.

در این دیدار زمینه‌های لازم برای تبادل دانشجو، فرصت‌های علمی و پژوهشی بررسی شد تا دو کشور در این زمینه همکاری کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin