سفیر ازبکستان طی سفر به استان مرکزی، با استاندار این استان و اعضای اتاق بازرگانی شهر اراک دیدار و تبادل نظر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، “شعبانی‌فرد” استاندار استان مرکزی در دیدار با “الهام اکرم اف” سفیر ازبکستان در ایران حضور هوشمندانه در بازار تجاری ازبکستان را نیازمند هدف‌گذاری صادرات و واردات و شناسایی نقاط قوت و ضعف در این حوزه دانست.

استاندار مرکزی ادامه داد: ازبکستان یکی از تولیدکنندگان گاز است و ایران و استان مرکزی با برخورداری از مزیت صنایع پتروشیمی باید از این فرصت طلایی با تقویت صنایع زیردستی، نهایت بهره را ببرد.

وی با بیان این‌که معادن غنی کشور ازبکستان نیز یکی دیگر از مزیت‌هایی است که می‌تواند در تأمین مواد اولیه صنعت به ویژه صنایع فلزی ایران مدنظر قرار گیرد گفت: با توجه به تولید سالانه یک میلیون و 600 هزار تنی پنبه در ازبکستان، ایجاد چرخه صنایع ریسندگی و نساجی در ایران می‌تواند به عنوان یک هدف‌گذاری مهم و سودآور مطالعه شود.

در این دیدار “محمدرضا جعفری” رئیس اتاق اراک نیز گفت: نزدیكی فرهنگی و همسایگی کشورهای ازبکستان و ایران بستر را برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه مهیا کرده و باید از این فرصت نهایت بهره را برد و حضور سالانه استان مرکزی در نمایشگاه مینی تکنولوژی کشاورزی تاشکند و اعزام هیأت‌های تجاری مختلف بین استان مرکزی و ازبکستان، بیانگر شناخت و اهمیت ویژه بازار این کشور است.

وی تصریح کرد: استان مرکزی آمادگی دارد با سرمایه‌گذاری در صنایع مزیت‌دار ازبکستان، فصل نوین اقتصادی را در تولید ثروت و اشتغال‌زایی پایدار با این کشور آغاز کند.

“الهام اکرام اف” سفیر ازبکستان در ایران نیز بیان كرد: ازبکستان بازاری بکر برای حضور فعالان اقتصادی ایران است و ایجاد مرکز تجاری ایران در تاشکند در تعیین سهم مناسب این بازار، حیاتی است.

وی ادامه داد: ایران یکی از دولت‌هایی است که از سال 1991 میلادی روابط دوجانبه با ازبکستان را آغاز کرده که سال گذشته نیز جشن بیستمین سالگرد روابط دیپلماسی تهران و تاشکند برگزار شد و در دو دهه گذشته، زمینه ارتباطات دوجانبه سیاسی، تجاری، اقتصادی و فرهنگی رشد خوبی داشته، اما هنوز بستر گسترده‌ای برای توسعه روابط وجود دارد.

اكرام‌اف تصریح كرد: امضای قرارداد سه جانبه ایجاد کریدور ارتباطی افغانستان، ایران و ازبکستان در سال 2003 و هم‌چنین پیش‌نهاد کریدور بین‌المللی ایران، عمان، قطر، ترکمن و ازبکستان در سال 2011 بستر تقویت ارتباطات را بین دو کشور تعمیق داده است.

سفیر ازبکستان ادامه داد: ازبکستان تولیدکننده عمده پنبه جهان است و همسایگی ایران با این کشور، بهترین شرایط را برای ترانزیت پنبه ازبکی فراهم کرده و آمادگی برای تحقق این مهم در سایه همکاری ایران وجود دارد.

وی با بیان این‌که نمایشگاه بین‌المللی پنبه در اکتبر سال 2012 با حضور 38 کشور جهان در تاشکند برگزار می‌شود، اعلام كرد: قرارداد فروش 670 هزار تن پنبه برای آن امضا شده و ایران می‌تواند از این فرصت نهایت استفاده را ببرد.

اكرام اف عنوان كرد: تشکیل میز تجاری ایران- ازبکستان فرصتی طلایی برای واکاوی و مطالعه بازارهای هدف دو طرف و اتخاذ تصمیم‌های عملیاتی و مؤثر در بهبود روابط تجاری است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin