آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در تهران با مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ابتدای این دیدار با اشاره به پیوندهای دیرینه، عمیق تاریخی، فرهنگی و اجتماعی دو کشور بر اهمیت گسترش و توسعه مناسبات دوستانه فیمابین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در حوزه‌های مختلف اقتصادی اجتماعی و سیاسی تاکید کرد.

ذوالنوری با تاکید بر اهمیت مناسبات پارلمانی و توسعه روابط فیمابین در عرصه‌های گوناگون به ویژه گروه‌های دوستی پارلمانی عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی از گسترش مراودات پارلمانی با ارمنستان استقبال کرده و ارتقای مناسبات پارلمانی به ویژه تعاملات گروه های دوستی پارلمانی باعث تقویت سطح تعاملات در زمینه‌های مختلف اقتصادی اجتماعی فرهنگی و سیاسی خواهد شد.

ذوالنوری در ادامه در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه مردم ایران و تحرکات مداخله‌جویانه و علنی در سطح منطقه نیز تصریح و تاکید کرد: همزمان با تحریم های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران، که شاهد عبور موفق و قدرتمند ایران هستیم، تحرکات مداخله‌جویانه نیز در کشورهای منطقه برای کاهش تعاملات با ایران را در دست اقدام دارد که امیدواریم، واکنش ارمنستان نسبت به تلاش‌های مذبوحانه آمریکا منطقی و مستقل باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی حل و فصل مناقشات منطقه‌ای بین کشورهای همسایه را از طریق گفتگوی سیاسی به نفع طرفین دانست.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در خصوص اقلیت های دینی به ویژه ارامنه در جامعه ایرانی گفت: اقلیت‌های دینی سهم بسزایی در امور سیاسی جامعه ایران دارند و در سطوح مختلف نهادهای سیاسی مدنی ایران نقش موثری ایفا می کنند.

وی همچنین ابراز داشت: گسترش همکاری پارلمانی بین نمایندگان اقلیت با نمایندگان ارمنستان، فضای نوینی فراروی دو کشور گشوده و منجر به تفاهم متقابل و آشنایی و شناخت در زمینه های تاریخی فیمابین خواهد شد.

در ادامه این دیدار، آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان با اشاره به سابقه دیرینه همکاری های گذشته و ظرفیت های موجود در ایران بر علاقه مندی کشور متبوع خود برای توسعه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

وی در ادامه ابراز داشت: ارمنستان تداوم تبادل همکاری ها و تعامل در زمینه‌های تجاری اقتصادی و سیاسی که از موضوعات مورد علاقه دو کشور است، استقبال می‌کند و برقراری روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران را با اهمیت و به نفع دو ملت می داند.

سفیر ارمنستان در پایان این دیدار گفتگو و تعامل پارلمانی را بستر مناسبی در جهت گسترش همکاری‌ها در سایر عرصه های مورد توافق فی‌مابین دانست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin