استفان شولتز سفیر اتریش در تهران با علیرضا منادی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، استفان شولتز در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه روابط اتریش و ایران گفت: ایران و اتریش بیش از 160 سال سابقه روابط دیپلماتیک دارند که می تواند مبنای مهمی برای توسعه همکاری های فی‌مابین باشد.

وی در ادامه به علاقه دولت متبوعش برای توسعه همکاری ها با کشورمان اشاره کرد و گفت: بعد از برجام، رییس جمهور اتریش همراه با یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به تهران سفر کرد و توافقاتی هم در این سفر حاصل شد که نشان از عزم اتریش برای توسعه ‌ی همکاری های دو کشور دارد.

وی پیگیری توافقات به عمل آمده را مهم ارزیابی کرد.

سفیر اتریش در تهران همکاری های علمی و فرهنگی را در توسعه مناسبات فی‌مابین با اهمیت خواند و گفت: تقویت همکاری های علمی به نفع دو کشور و یک بازی برد-برد است که می تواند تاثیر به‌ سزایی در تبادل تجربیات علمی میان ایران و اتریش داشته باشد.

وی در پایان تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در اتریش را نمونه ای از همکاری های علمی دو کشور بر شمرد و گفت: اتریش از پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه های اتریش استقبال می­کند.

علیرضا منادی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به روابط دوستانه ایران و اتریش گفت: با توجه به سابقه خوب همکاری های دو کشور، مجلس شورای اسلامی از تقویت روابط فی‌مابین حمایت می کند.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد که همکاری های خود را در سطح روسای مجالس، کمیسیون های تخصصی و گروه های دوستی پارلمانی با پارلمان اتریش تقویت نماید.

منادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاوردهای علمی کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در عرصه های علمی داشته است و جایگاه ما در منطقه و جهان در بسیاری از زمینه ها متمایز است.

وی افزود: با توجه به ظرفیت های علمی دو کشور باید از این فرصت‌ ها به نفع دو ملت استفاده کرد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات در ادامه با اشاره به توافقاتی که در سفر رییس جمهور اتریش به تهران به عمل آمد گفت: مجلس شورای اسلامی از همکاری های دو کشور بر مبنای اسناد امضا شده در این سفر حمایت می کند.

وی در پایان بر برگزاری جلسات کارگروه علمی ایران و اتریش برای تقویت همکاری های فی‌مابین تأکید نمود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin