ویکا خومالو در دیدار با استاندار آذربایجان‌شرقی با ابراز خرسندی از سفر به تبریز، به نقاط مشترک کشورش با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی در مهر ماه امسال در تهران اشاره کرد و گفت: تلاش می‌کنیم تا در زمان برگزاری این کمیسیون، هیأت‌های اقتصادی و تجاری آفریقای جنوبی از توانمندی‌های استان آذربایجان شرقی نیز بازدید کنند.

وی افزود: امیدواریم با همکاری ایران، منطقه خاورمیانه به وضعیت پایدار برسد و دیگر شاهد کشتار مردم مظلوم فلسطین نباشیم.

سفر آفریقایی جنوبی در ایران با اشاره به دیدار روز گذشته خود با شهردار تبریز، گفت: در این دیدار درخصوص زمینه‌های همکاری مشترک ازجمله گردشگری، توسعه اقتصادی و تبادلات فرهنگی و موضوع خواهرخواندگی تبریز با یکی از شهرهای آفریقای جنوبی مذاکره کردیم.

خومالو گفت: ایران و آفریقای جنوبی دو کشور در حال توسعه هستند و در این میان کسانی هستند که نمی‌خواهند ما به کشورهای توسعه‌یافته تبدیل شویم؛ در این شرایط ما باید خودمان را برای همدیگر معرفی کنیم و هیچ ابزاری بهتر از گردشگری نمی‌تواند این فرصت را ایجاد کند.

سفیر آفریقای جنوبی همچنین با ابراز علاقه‌مندی نسبت به همکاری با شرکت تراکتورسازی تبریز و قطعه‌سازان استان و همچنین ایجاد مناسبات علمی و دانشگاهی، خاطرنشان کرد: آفریقای جنوبی فرصت خوبی برای دسترسی شرکت‌های ایرانی به بازارهای بین‌المللی است.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران قادر است بدون وابستگی به قدرت‌های بزرگ به مسیر توسعه و پیشرفت خود ادامه دهد؛ با این حال گسترش ارتباط با دنیا بویژه کشورهای مستقل، جزو سیاست‌های اصولی ماست.

محمدرضا پورمحمدی اظهار داشت: ملت ایران علاقه‌مند گسترش روابط با ملت‌های دیگر است و امیدواریم این پیام در مجامع بین‌المللی انعکاس یابد.

وی با اشاره به برخی از ظرفیت‌های استان آذربایجان شرقی، اظهار داشت: استقرار صنایع مهمی مانند ماشین‌سازی و تراکتورسازی، هم‌مرزی با چند کشور، وجود بازار تاریخی تبریز، دسترسی به بازار بزرگ آسیای میانه، وجود 1800 اثر تاریخی و فرهنگی ثبت‌شده و 156 واحد دانشگاهی از جمله ظرفیت‌هایی است که آذربایجان شرقی را به یکی از استان‌های مهم کشور تبدیل کرده است.

پورمحمدی با اشاره به اینکه زمینه‌های مشترک فراوانی با آفریقای جنوبی داریم، افزود: تبادل هیأت‌های تجاری، علمی و تبادل گردشگران می‌تواند شروع خوبی برای همکاری‌های مشترک و توسعه مناسبات در عرصه‌های مختلف باشد.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های مشترک آذربایجان شرقی و آفریقای جنوبی در زمینه اکتشاف و استخراج معادن، خواستار ایجاد زمینه‌های همکاری در این زمینه شد و از فعالان بخش معدن این کشور دعوت کرد تا توانمندی‌های خود را در نمایشگاه فناوری و نوآوری ربع رشیدی با فعالان بخش معدن آذربایجان شرقی به اشتراک بگذارند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin