سفرای کشورهای اسپانیا و نروژ در ایران در دیدار با استاندار کرمان از تلاش‌های بشردوستانه استان برای ارائه خدمات به اتباع افغانستانی قدردانی کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آقای آنخل لوسادا فرناندس، سفیر کشور اسپانیا و آقای سیگوالد تامین‌ هاوگه، سفیر کشور نروژ و هیات همراه در جریان سفر به کرمان، با استاندار کرمان دیدار و در خصوص اقدامات و خدمات جمهوری اسلامی ایران به اتباع افغانسنانی ساکن کرمان گفتگو کردند.

 استاندار کرمان در این دیدار، گزارشی از شرایط زندگی و فعالیت اتباع کشور افغانستان در استان ارائه و عنوان کرد: حدود ۳۵۰ هزار نفر از اتباع کشور افغانستان در استان کرمان سکونت دارند که علاوه بر دریافت خدمات آموزشی، بهداشتی و درمانی، از اشتغال و کالاهای یارانه‌ای نیز بهره‌مند هستند.

وی ادامه داد: بخشی از اتباع افغانستانی، غیرمجاز هستند و هیچ مدارک هویتی ندارند که مشکلات و چالش‌هایی را هم برای استان ایجاد می‌کنند که موضوع ساماندهی این افراد در دست اقدام است.

فداکار تصریح کرد: تعداد قابل توجهی دانش‌آموز افغان در استان کرمان مشغول تحصیل هستند که علی رغم کمک‌های سازمان‌های بین‌المللی اما بار زیادی را بر دوش آموزش و پرورش تحمیل کرده‌اند.

استاندار کرمان افزود: هزینه‌های درمانی اتباع که عمدتا بیمه نیستند از سوی استان و دولت جمهوری اسلامی پرداخت می‌شود، فرصت‌های شغلی زیادی نیز توسط این افراد در بر گرفته شده ، علاوه بر اینکه از کالاهای یارانه‌ای همانند ایرانی‌ها استفاده می‌کنند.

سفیر کشور اسپانیا و نماینده موقت اتحادیه اروپا در ایران نیز از تلاش‌های دولت جمهوری اسلامی و استانداری کرمان در فعالیت‌های بشردوستانه در مورد اتباع افغانستانی تقدیر کرد.

آنخل لوسادا فرناندس، انسجام در پاسخگویی و مشارکت طرفین در مورد اتباع خارجی گفت و افزود: به عنوان نماینده موقت اتحادیه اروپا تلاش می‌کنیم که از فعالیت‌های بشردوستانه‌ای که سازمان‌هایی شبیه سازمان امور پناهندگی نروژ و دیگر سازمان‌ها انجام می‌دهند حمایت کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin