رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با سفیر نروژ در ایران دیدار و درباره بحران عراق و تحولات منطقه گفتگو کردند.آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با سفیر نروژ در ایران با اشاره به بحران عراق و اشغال این كشور بوسیله نیروهای آمریكایی و انگلیسی نسبت به گسترش ابعاد خشونت و بی‌ثباتی عراق به منطقه و جهان و عمیق‌تر شدن تنش‌ها ابراز نگرانی و خاطرنشان كرد: در صورتی كه كشورهای منطقه و اروپا برای پایان بخشیدن به بحران موجود اقدامی جدی و موثر به عمل نیاورند، خطر ایجاد تنش و خشونت بین اسلام و مسیحیت و یا كشورهای منطقه و غرب وجود دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدامات خودسرانه آمریكا و انگلیس را در اشغال عراق، با هدف غارت و چپاول ثروتهای این كشور، خارج از موازین پذیرفته شده بین‌المللی توصیف و تاكید كرد: این اقدام آمریكا نشانگر بی‌اعتنایی به افكار عمومی و شورای امنیت سازمان ملل است و در صورت تداوم آن، نگرانی از تضعیف نقش سازمان ملل در آینده جدی‌تر می‌شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به كشتار وسیع مردم عراق، تخریب بسیاری از امكانات این كشور را غیرقابل جبران خواند و ضمن هشدار نسبت به عواقب سوء خلاء مدیریت در عراق، ضروری‌ترین و فوری‌ترین اقدام را تلاش و كمك به مردم عراق برای پر كردن خلاء مدیریت خواند و بر تلاش جامعه بین‌المللی بویژه كشورهای اتحادیه اروپا برای روی كار آمدن دولتی مستقل و منتخب مردم در این كشور تاكید كرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تجربه دو كشور ایران و نروژ در زمینه نفت و گاز را یادآور شد و آن را زمینه مناسبی برای گسترش هرچه بیشتر مناسبات دو جانبه در همه زمینه‌ها خواند. در این دیدار سفیر نروژ با تشریح دیدگاه دولت متبوع خود در زمینه بحران عراق، عملی كردن تئوری گفت و گوی تمدنها را بهترین روش برای جلوگیری از ایجاد تنش میان دنیای اسلام و مسیحیت و غلبه بر بحران جاری جهانی خواند و تاكید كرد نروژ از دولتی مردمی در عراق كه بتواند تمامیت ارضی و استقلال و نیز ذخایر و ثروتهای مردمی را حفظ كند، حمایت می‌نماید.

“ادله كریستیان هولته” سفیر نروژ در ایران در این دیدار با اشاره به سطح مطلوب روابط دو كشور در زمینه‌های مختلف از جمله استخراج نفت و محیط زیست خواستار ارتقاء هرچه بیشتر مناسبات دو جانبه شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin