اوکاتاونیو علی مودین، سفیر اندونزی در ایران از امضا تفاهم نامه‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت‌های ایرانی و اندونزیایی در حوزه نفت و گاز خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی شیراز در ملاقات با سفیر اندونزی، عضویت این کشور در سازمان اوپک و جایگاه حساس آن در بازار بین المللی انرژی را موضوعی مهم خواند و بر ضرورت توسعه روابط بین دو کشور در این حوزه و بخش فناوری، تاکید کرد.

به اعتقاد رازقی با توجه به ظرفیت‌های موجود در اندونزی و از آنجایی که این کشور از تولید کنندگان بزرگ نفت در آسیای جنوب شرقی به شمار می‌آید، می تواند بستر مناسبی برای صدور خدمات فنی مهندسی در حوزه انرژی باشد.

وی همچنین بر گسترش روابط تجاری بین دو کشور به ویژه در حوزه میوه و سبزی، کاغذ و صادرات فرآورده های پتروشیمی، قیر و مواد اولیه صنایع کانی غیر فلزی و شیمیایی تأکید کرد.

این فعال اقتصادی با اشاره به این نکته که اندونزی با شش هزار جزیره مسکونی بزرگترین مجمع جزایر جهان بوده و به دلیل بارش های موسمی، از شرایط خاص طبیعی برخوردار است و از طرفی جز کشورهای مهم گروه G20 محسوب می شود، می تواند در راستای توسعه گردشگری اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز ویژگی‌های اقتصاد اندونزی را زمینه مناسبی برای توسعه مبادلات بین دو کشور دانست و افزود: نظام تجاری اندونزی در بخش های صنعت و کشاورزی به طور کامل باز بوده و میانگین نرخ تعرفه کمتر از 7 درصد محاسبه می‌شود. از سویی با توجه به موافقت نامه های دو جانبه موجود و چند جانبه آ، سه،آن این کشور می تواند از بازارهای مهم صادراتی ایران باشد.

بر اساس اظهارات رازقی اشتراکات مذهبی، موقعیت ژئوپلوتیک، دسترسی این کشور به آبراهه های مهم دریایی، تجاری مانند تنگه مالاکا از عوامل مهم راهبردی توسعه مراودات تجاری بین ایران و اندونزی است .

گفتنی است ایران با صادرات قیر، انواع گاز، خرما و چای به اندونزی و این کشور با صادرات محصولات سلولزی به ویژه کاغذ و مقوا به ایران شرکای تجاری خوبی هستند.

وی همچنین با توجه به حجم بالای بارندگی در این کشور و وجود رودهای مهم موسی، باتانگاری و کامپار در این کشور به ضرورت نگاه جدید در حوزه واردات آب مجازی از این کشور اشاره کرد.

ذخایر جنگلی اندونزی که دومین جنگل‌های استوایی جهان را با وسعت 120 میلیون هکتار در خود جای داده است پتانسیل مناسبی برای تأمین مواد اولیه سلولزی به ویژه کائوچوی مورد نیاز صنایع داخلی خواهد بود .

رئیس اتاق شیراز همچنین پیشنهاد داد:کمیته مشترکی بین اتاق شیراز و سفارت اندونزی در رابطه با تبادل هیات های تجاری تشکیل شود به نحوی که تا پایان سال جاری، حداقل یک هیات از هر دو طرف به کشور مقابل کرده باشد.

اوکاتاونیو علی مودین، سفیر اندونزی در واکنش به اظهارات رئیس اتاق بازرگانی شیراز مبنی بر توسعه روابط تجاری بین دو کشور در زمینه واردات انواع خرما، تبادل سرمایه گذار و همچنین معرفی توانایی‌های اندونزی در زمینه صادرات انواع محصولات دریایی، مواد معدنی و میوه های گرمسیری و منسوجات تاکید کرد.

سفیر اندونزی اعلام کرد که طی مدت کوتاهی تفاهم‌نامه های سرمایه گذاری مشترک بین شرکت های ایرانی و اندونزیایی در حوزه نفت و گاز به امضا خواهد رسید.

وی همچنین با اشاره به نگاه دولت اندونزی بر واردات گاز LPG از ایران و محصولات پالایشگاهی برای توسعه روابط اعلام آمادگی کرد.

وی از تجار ایرانی برای حضور و بازدید از نمایشگاه تجاری اکسپو 2016 اندونزی دعوت به عمل آورد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin