هیات رئیسه کمیته مشترک بازرگانی ایران و اسلواکی با سفیر و رایزن اقتصادی اسلواک دیدار کرد؛ در این دیدار که در محل سفارت اسلواک در ایران انجام شد، جبار کیانی‌پور به مشکلات تجار ایرانی در تجارت با اسلواک اشاره کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کیانی‌پور، رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران اسلواکی نسبت به رویکرد جدید لادیسلاو بالک، سفیر اسلواکی در تهران در حوزه اقتصاد اشاره کرده و ابراز امیدواری کرد که با تیم جدید دیپلماتیک سفارت اسلواکی در تهران بتوان بیش از پیش به حل مشکلات تجار دو کشور در تجارت و سرمایه گذاری در کشور مقابل پرداخت.

او همچنین به ضرورت تشکیل کمیته متناظر در اسلواکی زیر نظر اتاق بازرگانی آن کشور تحت عنوان کمیته بازرگانی اسلواکی- ایران اشاره کرده و این موضوع را لازمه توسعه روابط تجاری دو کشور دانست.

در ادامه کیانی‌پور خلاصه‌ای از فعالیت‌های کمیته از بدو تاسیس تاکنون عنوان کرده نمودند که از جمله آنها می‌توان به حضور در دو رویداد اقتصادی در براتیسلاوا و ترندا، دیدار با رئیس ساریو، رئیس اتاق بازرگانی اسلواکی، رئیس اتاق براتیسلاوا و رئیس ترندا و امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه یاسوج و دانشگاه ترنوا اسلواکی اشاره کرد.

کیانی‌پور ادامه داد: هر دو کشور ایران و اسلواکی ظرفیت‌های ارزشمندی دارند و توانمندی‌های دو طرف می‌تواند منجر به گسترش مناسبات تجاری شود. همچنین بازار ایران برای اسلواکی تنها در خود ایران خلاصه نمی‌شود و ایران می‌تواند دروازه ورود محصولات اسلواکی به کشورهای همسایه و همچنین هم پیمانان ایران در حوزه اوراسیا محسوب شود. از سوی دیگر جایگاه اسلواکی در اتحادیه اروپا می‌تواند شرایط ورود محصولات و خدمات ایران به کشورهای آن اتحادیه را تسهیل کند.

او با اشاره به اینکه در چند سال اخیر حجم مبادلات دو کشور به شدت افت کرده است، گفت: واردات ایران از اسلواکی در سال 2017 حدود 22 میلیون دلار بوده که در سال 2019 به 5/2 میلیون دلار افت کرده است. همچنین صادرات ایران به اسلواک از 2017 تا 2019 حدوداً نصف شده است. در سال 2017 میزان تجارت جهانی اسلواکی با جهان حدود 170 میلیارد دلار بوده که حجم مبادلات با ایران در مقایسه با این ارقام بسیار ناچیز است.

او تاکید کرد: از دیگر موارد قابل اشاره می‌توان به رفتار نامناسب با شرکت‌های ایرانی در اسلواکی اشاره کرد. ایرانیان مقیم در اسلواکی از حقوق شهروندی لازم برخوردار نیستند. به عنوان مثال اجازه افتتاح حساب، نقل و انتقال مالی و … ندارند و همچنین از کوچکترین حقوقی مثل بیمه و هزینه درمانی و حتی تست PCR به صورت رایگان بهره نمی‌برند.

کیانی‌پور گفت: تسهیل شرایط اخذ ویزا برای تجار ایرانی از دیگر انتظارات ماست. پیشنهاد می‌کنیم تجاری که توسط اتاق ایران به قصد دریافت ویزا معرفی می‌شوند پروسه امور کنسولی کوتاه‌تری داشته باشند. همچنین به مشکلات تجار در حوزه حساب‌های بانکی و تمدید کارت‌های اقامت و طول مدت دوره کارت‌ها رسیدگی شود.

او تصریح کرد: شرکت‌ه‌ای ایرانی که اقدام به تاسیس شرکت و یا سرمایه‌گذاری در اسلواکی کرده‌اند هر کدام بالغ بر 50 هزار یورو برای یک‌سال کار اقتصادی هزینه کرده‌اند اما این شرکت‌ها از حمایت لازم برخوردار نیستند.

به گفته کیانی‌پور مسئله تهاتر از مسائلی است که با توجه به تحریم‌ها همیشه مورد تاکید ما بوده و با برخی کشورها این رویکرد عملیاتی شده است. در خصوص اسلواکی، ایران آمادگی تهاتر در حوزه خدمات فنی و مهندسی را داراست.

او به لزوم برگزاری همایش‌های B2B به صورت مجازی بین دو کشور، برگزاری جلسات فصلی بین کمیته مشترک و سفیر و رایزن اقتصادی سفارت و بررسی فعالیت‌های مشترک و دارای پتانسیل جهت تقویت روابط تجاری بین دو کشور در شرایط کرونا تاکید کرد.

در ادامه جلسه لادیسلاو بالک، سفیر اسلواکی در تهران نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار اشاره کرد که این دیدارها ادامه خواهد داشت و تیم جدید سفارت اسلواکی تمام تلاش خود را می‌کند که در دوره حضورشان در ایران شاهد گسترش روابط تجاری دو کشور باشند.

او همچنین از تمایل ایرانیان نسبت به سرمایه‌گذاری و تجارت با کشور اسلواکی ابراز خوشحالی کرده و ضمن ابراز تاسف از مشکلاتی که سال‌های اخیر برای ایرانیان مقیم اسلواکی ایجاد شده قول داد که در زمینه رفع این مشکلات در حد توان بکوشند.

سفیر اسلواکی در تهران در این دیدار پیرو صحبت‌های رئیس کمیته مشترک درباره میزان سرمایه مورد نیاز برای ایرانیان جهت تاسیس شرکت و استقرار در اسلواکی عنوان کرد که متاسفانه این ارقام گزاف ارقامی است که به‌‌واسطه حضور واسطه‌های ایرانی و اسلواکی بر دوش سرمایه‌گذاران گذاشته می‌شود، اگر  سرمایه‌گذاران درخواست سرمایه‌گذاری مستقیم و تاسیس شرکت را با سفارت اسلواکی در تهران در میان بگذارند نیازی به این همه هزینه نیست و هزینه آنها به ۵۰۰۰0هزار یورو در بدو تاسیس شرکت کاهش می‎یابد و حتی پس از تاسیس نیز می‌توانند از میزان سرمایه را به‌گردش درآورند و نیاز به راکد ماندن آن نیست.

سفیر اسلواکی در تهران در این دیدار با اشاره به حساب‌های بانکی بلوکه شده ایرانیان در اسلواکی گفت که متاسفانه بانک دولتی در اسلواکی وجود ندارد و همه بانک‌ها خصوصی هستند که حداقل ۵ درصد سهام آنها در اختیار سهامداران آمریکایی است، برای همین مجبورند از قوانین تحریم علیه ایران تبعیت نمایند.

او همچنین عنوان کرد که سفارت هم متاسف است که می‌شنود ایرانیان در اسلواکی با چنین مشکلاتی مواجهند و درخواست کرد که کمیته ایران و اسلواکی فهرست شرکت‌های ایرانی که حساب‌هایشان در اسلواکی بسته و یا اموالشان در بانک‌ها بلوکه شده را برای بررسی بیشتر به سفارت ارسال نمکنند.

او در ادامه به موضوع مشکلات ثبت شرکت در اسلواکی اشاره کرده و قول داد که سفارت اسلواکی تمام حمایت خود را از سرمایه‌گذاران ایرانی که با پروپوزال برنامه‌ریزی شده و مشخص و سرمایه معلوم قصد تاسیس شرکت و یا همکاری در اسلواکی را دارند، به عمل خواهد آورد.

در این دیدار همچنین به مشکل خانواده تجار و سرمایه‌گذارانی که در اسلواکی مقیم هستند جهت دریافت ویزا اشاره شد که رایزن اقتصادی اسلواکی در تهران، عنوان کرد که برای صدور ویزا برای اعضای خانواده افرادی که در اسلواکی اقامت دارند، مشکلی وجود ندارد.

همچنین او درباره بلوکه شدن ویزاها به واسطه کرونا گفت که شرایط خطوط هواپیمایی به جهت کرونا تغییرات زیادی داشته است و از این روست که سختگیری در صدور ویزا و آمد و شد اعمال می‎شود.

در این جلسه مقرر شد پیتر هارمانوسکی، رایزن اقتصادی و کنسول سفارت اسلواکی در تهران، به صورت فصلی در جلسات کمیته مشترک حاضر شود و با اعضای کمیته به بحث و تبادل‌نظر درباره مشکلات و راهکارهای موجود در گسترش تجارت دو کشور بپردازند.

همچنین مقرر شد دو طرف فهرستی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری خود را جهت اطلاع‌رسانی به علاقه‌مندان به طرف دیگر ارسال کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin