امیرعبداللهیان طی دیدار با سفیر هلند از عملیات بزرگ نیروهای مسلح عراق بر علیه داعش به عنوان تامین کننده امنیت جهانی یاد کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حسین امیر عبداللهیان در دیدار با سفیر هلند در تهران به آغاز عملیات بزرگ دولت و ارتش عراق علیه داعش و با هدف آزادسازی موصل از تروریست ها اشاره کرد و گفت: دولت، ارتش و مردم عراق با شایستگی و اقتدار در مسیر مبارزه با داعش اقدام کردند و آزادی موصل قطعی است.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با اشاره به روند رو به رشد ارتباطات سیاسی و اقتصادی میان دو کشور، افزود: ظرفیت های مثبت فراوانی در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی و پارلمانی در دو کشور وجود دارد که باید با برنامه ریزی از این فرصت ها در راستای منافع دو ملت بهره برد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی از هرگونه اقدامی در راستای توسعه و گسترش مراودات به ویژه ارتباطات پارلمانی فیمابین حمایت می کند.

وی درهمین راستا از تشکیل و آغاز به کارگروه های دوستی پارلمانی تهران و لاهه در مجلس شورای اسلامی خبر داد.

دستیارویژه رییس مجلس در امور بین الملل با ابراز تاسف از تشدید بحران های موجود در منطقه تصریح کرد: تمام کشورهای جهان به ویژه دولت های غربی در قبال فعالیت های گروه های تروریستی مانند داعش مسئول هستند و باید با اقدام جدی و غیرنمایشی از گسترش این گروه ها جلوگیری به عمل آورند.

همچنین در ادامه این دیدار توجه اروپا به حقوق بشر در بحرین و یمن مورد تاکید دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل قرار گرفت.

امیرعبداللهیان با تاکید بر لزوم تبادل هیات سیاسی و پارلمانی میان دو کشور خاطرنشان کرد:رایزنی و دیدارهای مستمر میان مقامات عالی رتبه می تواند روند توسعه روابط را شتاب بخشد.

وی سفر رئیس کمیسیون سیاست خارجی هلند به تهران را که در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد را مهم ارزیابی کرد.

در این دیدار سوزانا تروستال سفیر هلند در تهران ضمن تاکید بر علاقه مندی دولت و پارلمان هلند در جهت افزایش سطح مناسبات فیمابین، گفت: هلند سومین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا است و علاقه مندیم روند توسعه ارتباطات سیاسی، اقتصادی و تجاری فیمابین سرعت بیشتری یابد.

سفیر هلند در تهران با ابراز تاسف از بحران های انسانی ناشی از اقدامات گروه های تروریستی در منطقه، افزود: دولت هلند با دقت تحولات منطقه را رصد کرده و گروه های تروریستی را خطری برای تمام کشورهای جهان می داند.

سوزانا تروستال سفیر هلند در پایان با قدردانی از توجه مجلس دهم به تشکیل فوری گروه دوستی پارلمانی تهران، لاهه و اعلام آمادگی رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان هلند و هیات همراه جهت سفر به تهران، همکاری های پارلمانی و سیاسی و اقتصادی دو کشور را مهم و رو به رشد خواند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin