آخرین خبرها
دیدار دستیار ویژه رئیس‌جمهور با سفیر سودان

دیدار دستیار ویژه رئیس‌جمهور با سفیر سودان

حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور با “سلیمان عبدالتواب الزین” سفیر سودان در تهران دیدار و تبادل نظر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در دیدار با “سلیمان عبدالتواب الزین” سفیر سودان در تهران گفت: کمک آمریکایی‌ها و غربی‌ها به آفریقا همچون صدقه و تحقیرآمیز است و اقدام اساسی برای حل مشکلات و عقب ماندگی این قاره به شمار نمی رود.

وی افزود: روابط ایران و سودان راهبردی است و روابط دو کشور در این مدت بیش از پیش توسعه یافته است.

دستیار رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها با بیان اینکه ایران و سودان دارای اشتراکات فراوان سیاسی، امنیتی و فرهنگی هستند، خاطرنشان کرد: دو ملت ایران و سودان مسلمان هستند، هیچ کدام از این دو کشور اجازه نداده‌اند افراط‌گرایی در کشور خود نفوذ و رشد کند و در اجرای سیاست‌های ضد افراط گرایانه موفق بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ما حوادث سودان را مانند کشور خود با علاقه و حساسیت پیگیری می‌کنیم، اظهار داشت: مشکلاتی که در سالهای اخیر برای سودان به وجود آمد و افراط‌گرایان و برخی کشورهای خارجی به دنبال لطمه زدن به یکپارچگی سودان بودند، ما را بسیار نگران کرد.

وی اظهار امیدواری کرد که سودان هرچه زودتر مشکلات خود را پشت سر بگذارد و در مسیر توسعه قرار گیرد و به کمک سودان از راه این کشور برای کمک به مردم آفریقا در این قاره حضور بیشتر داشته باشیم.

وی با تاکید برگسترش روابط دو کشور ایران و سودان گفت: این امر زمانی محقق می‌شود که ارتباطات دو کشور مردمی شود، باید ارتباطات از حد ارتباطات دو دولت خارج و به همکاری‌های تجاری و فرهنگی دو ملت برسد.

یونسی با اشاره به خواست سودان برای سرمایه‌گذاری تجار ایرانی در این کشور افزود: سودان زمینه فعالیت سرمایه‌گذاران ایرانی را در این کشور فراهم کند.

در این دیدار “سلیمان عبدالتواب الزین” سفیر سودان در تهران نیز روابط بین دولت و ملت دو کشور را مستحکم خواند و گفت: مردم سودان ملت ایران را بسیار دوست دارند و دو کشور دارای اشتراکات فراوانی هستند.

سفیر سودان در تهران افزود: گرایش‌های هر دو کشور آزادیخواهانه و تکیه دو ملت به قرآن و نبی مکرم اسلام است به همین دلیل غربی‌ها تلاش می‌کنند همواره میان دو کشور فاصله بیاندازند و در نهایت می‌خواهند بین امت اسلامی وحدت حاصل نشود.

الزین با بیان اینکه برای توسعه روابط بین مقامات بلندپایه دو کشور تفاهم وجود دارد، اظهار داشت: اما در این خصوص در سطوح پایین‌تر شاهد مشکلاتی هستیم.

وی با بیان اینکه ایران و سودان در بسیاری زمینه‌ها دارای روابط ممتازی هستند، توسعه این روابط را در زمینه اقتصادی الزامی دانست و تاکید کرد: باید بین دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی هماهنگی‌هایی به وجود آید.

سفیر سودان مصرانه از بخش خصوصی اقتصادی ایران درخواست کرد که در زمینه کشاورزی سودان سرمایه‌گذاری کنند و افزود: سودان کشوری بسیار مستعد و آماده سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایران در زمینه کشاورزی است.

سلیمان عبدالتواب الزین اظهار امیدواری کرد که شاهد توسعه بیش از پیش روابط  دو کشور باشیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.