حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور با “سلیمان عبدالتواب الزین” سفیر سودان در تهران دیدار و تبادل نظر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در دیدار با “سلیمان عبدالتواب الزین” سفیر سودان در تهران گفت: کمک آمریکایی‌ها و غربی‌ها به آفریقا همچون صدقه و تحقیرآمیز است و اقدام اساسی برای حل مشکلات و عقب ماندگی این قاره به شمار نمی رود.

وی افزود: روابط ایران و سودان راهبردی است و روابط دو کشور در این مدت بیش از پیش توسعه یافته است.

دستیار رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها با بیان اینکه ایران و سودان دارای اشتراکات فراوان سیاسی، امنیتی و فرهنگی هستند، خاطرنشان کرد: دو ملت ایران و سودان مسلمان هستند، هیچ کدام از این دو کشور اجازه نداده‌اند افراط‌گرایی در کشور خود نفوذ و رشد کند و در اجرای سیاست‌های ضد افراط گرایانه موفق بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ما حوادث سودان را مانند کشور خود با علاقه و حساسیت پیگیری می‌کنیم، اظهار داشت: مشکلاتی که در سالهای اخیر برای سودان به وجود آمد و افراط‌گرایان و برخی کشورهای خارجی به دنبال لطمه زدن به یکپارچگی سودان بودند، ما را بسیار نگران کرد.

وی اظهار امیدواری کرد که سودان هرچه زودتر مشکلات خود را پشت سر بگذارد و در مسیر توسعه قرار گیرد و به کمک سودان از راه این کشور برای کمک به مردم آفریقا در این قاره حضور بیشتر داشته باشیم.

وی با تاکید برگسترش روابط دو کشور ایران و سودان گفت: این امر زمانی محقق می‌شود که ارتباطات دو کشور مردمی شود، باید ارتباطات از حد ارتباطات دو دولت خارج و به همکاری‌های تجاری و فرهنگی دو ملت برسد.

یونسی با اشاره به خواست سودان برای سرمایه‌گذاری تجار ایرانی در این کشور افزود: سودان زمینه فعالیت سرمایه‌گذاران ایرانی را در این کشور فراهم کند.

در این دیدار “سلیمان عبدالتواب الزین” سفیر سودان در تهران نیز روابط بین دولت و ملت دو کشور را مستحکم خواند و گفت: مردم سودان ملت ایران را بسیار دوست دارند و دو کشور دارای اشتراکات فراوانی هستند.

سفیر سودان در تهران افزود: گرایش‌های هر دو کشور آزادیخواهانه و تکیه دو ملت به قرآن و نبی مکرم اسلام است به همین دلیل غربی‌ها تلاش می‌کنند همواره میان دو کشور فاصله بیاندازند و در نهایت می‌خواهند بین امت اسلامی وحدت حاصل نشود.

الزین با بیان اینکه برای توسعه روابط بین مقامات بلندپایه دو کشور تفاهم وجود دارد، اظهار داشت: اما در این خصوص در سطوح پایین‌تر شاهد مشکلاتی هستیم.

وی با بیان اینکه ایران و سودان در بسیاری زمینه‌ها دارای روابط ممتازی هستند، توسعه این روابط را در زمینه اقتصادی الزامی دانست و تاکید کرد: باید بین دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی هماهنگی‌هایی به وجود آید.

سفیر سودان مصرانه از بخش خصوصی اقتصادی ایران درخواست کرد که در زمینه کشاورزی سودان سرمایه‌گذاری کنند و افزود: سودان کشوری بسیار مستعد و آماده سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایران در زمینه کشاورزی است.

سلیمان عبدالتواب الزین اظهار امیدواری کرد که شاهد توسعه بیش از پیش روابط  دو کشور باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin