به گزارش آوا دیپلماتیک، صلاح الزواوی سفیر فلسطین در پایان ماموریت خود در جمهوری اسلامی ایران، با دکتر حسین امیر عبداللهیان دیدار و خداحافظی کرد.

صلاح الزواوی، دومین سفیر فلسطین در تهران است که به دلیل حضور طولانی مدت در سمت سفیری در ایران، به وی لقب مقدم‌السفرا هیات های سیاسی را داده‌اند، اکنون پس از ۴ دهه ماموریت وی در تهران به پایان رسید.

صلاح زواوی متولد فلسطین و سفیر دولت فلسطین در ایران بود که پس از هانی الحسن عهده دار این مسئولیت شد.

هانی الحسن از اعضای شورای مرکزی جنبش فتح و از رهبران برجسته فلسطینی بود و در ایامی که ایران در جنگ تحمیلی با عراق به سر می برد، عرفات، الحسن را از تهران فراخواند تا عهده دار مسئولیت در وزارت کشور شود، بنابراین پس از او صلاح زواوی به عنوان دومین سفیر فلسطین در ایران پس از هانی الحسن شد.

او خود از آغاز ماموریتش در ایران می گوید که در اوایل فوریه ۱۹۸۱ همراه شهید ابوعمار به ایران آمدم و مسئولیتم را آغاز کردم. برادر ابوعمار (یاسر عرفات) مرا به حضرت امام (ره)، رییس جمهور وقت و دیگر رهبران بزرگ انقلاب معرفی کرد.

صلاح الزواوی از اولین بنیانگذاران جنبش فتح می باشد.

به گفته وی وقتی انقلاب فلسطین مبارزات مسلحانه خود را در سال ۱۹۶۵ آغاز کرد یکی از کسانی بوده که در این انقلاب حضور داشته است.

پیش از این که به عنوان سفیر در تهران مشغول به کار شود، در سال ۱۹۶۸ سفیر فلسطین در الجزایر، سال ۱۹۷۵ سفیر فلسطین در برزیل و در سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ به عنوان سفیر فلسطین در کنیا، مسئولیت سفارت خانه را به عهده داشته است.

زواوی برخلاف عرف دیپلماتیک که دوران ماموریت و مسئولیتش به پایان رسیده بود اما به درخواست دولتش همچنان به عنوان سفیر در ایران فعالیت داشت که به گفته وی “ماندن در این سمت فراتر از سیاست است.”

وی پس از درگذشت همسرش “دلال الاعرج” که فرزند مجاهد بزرگ «شکری الاعرج» بود، او را در محل بهشت زهرای تهران دفن کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin