آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار خداحافظی سفیر اسلواکی در ایران، با اشاره به ملاقات های اخیر با مسؤولان این کشور، این دیدارها را نشانه همکاری های بیشتر در زمینه های گوناگون دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک؛ در این دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تحریم ها را عامل جدی در راکد کردن همکاری های بین المللی ایران با سایر کشورها توصیف کرد و افزود: خوشبختانه بعد از تلاش های تیم مذاکره کننده و تحقق برنامه جامع اقدام مشترک، شرایط جدیدی در کشور حاکم شده است که خواهان همکاری در زمینه های مختلف علمی، آموزشی، فرهنگی، اقتصادی و غیره با دیگر کشورهای دنیا هستیم.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی و غیردولتی و به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی علاقه مند به ایجاد ارتباط و تعامل سازنده با کشورهای مختلف جهان است، گفت: باید دو کشور ایران و اسلواکی از شرایط پسا برجام تا جایی که ظرفیت ها و منابع دو کشور اجازه می دهند، برای رونق و توسعه کشور خویش بهره ببرند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه وزارت امور خارجه ایران در جهت توسعه همکاری های بین المللی، فعال شده است، خطاب به سفیر اسلواکی گفت: امیدوارم با مسئوولیت وسیعی که در منطقه دارید، تحرک بیشتری از شما در زمینه های مختلف ببینیم.

یان بوری سفیر اسلواکی نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و قدردانی از حمایت ها و کمک های ایشان در اتاق بازرگانی، گفت: با توجه به دیدارهای اخیر مسؤولان دو کشور، سطح تجارت بین ایران و اسلواکی جهش خواهد داشت.

وی به همکاری های مشترک علمی و آموزشی با ایران و به ویژه با دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه کتاب و نسخ ارزشمند به زبان های فارسی، عربی و ترکی، اشاره و تصریح کرد: ما می خواهیم به دشمنان ایران که در تبلیغات خود همواره به دنبال معرفی ایران به عنوان حامی تروریسم هستند، ثابت کنیم که ایران حامی فرهنگ است.

یان بوری تأکید کرد: مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی با این وسعت و عظمت و تأثیری که در ارتقاء سطح علمی ایران دارد، انرژی زیادی می برد.

سفیر اسلواکی، گشایش سفارت ایران در این کشور را از رویاهای خویش دانست و افزود: برای ایجاد و تقویت روابط تجاری، گردشگری، فرهنگی و آموزشی با ایران تلاش و بخش دوستی ایران و اسلواکی را راه اندازی خواهم کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin