بهادر عبدالله یوف، سفیر ازبکستان در تهران با مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ذوالنوری در ابتدای این دیدار با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی و دو ملت و با ابراز خرسندی از روابط دوستانه دو کشور گفت: جمهوری ازبکستان کشوری تأثیرگذار در منطقه میباشد و سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه و گسترش هرچه بیشتر در عرصه­های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین می­باشد.

وی با تاکید بر ارتقاء سطح ارتباطات پارلمانی میان دو کشور، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی بر افزایش تعاملات پارلمانی با کشورهای دوست و همسایه در منطقه از جمله ازبکستان تأکید دارد.

نماینده مردم قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تشکیل گروه‌های دوستی در مجلس شورای اسلامی افزود: همکاری‌های پارلمانی در سطوح مختلف از جمله گروه‌های دوستی و کمیسیون‌های تخصصی در مجالس ایران و ازبکستان می‌تواند به توسعه روابط دو کشور کمک شایانی نماید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر ظرفیت‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان گفت: با توجه به حجم مبادلات تجاری فیمابین، توانمندی‌های اقتصادی خوبی در دو کشور وجود دارد که می‌تواند به تقویت و تحکیم مناسبات در راستای منافع دو ملت بهره برد.

ذوالنوری ضمن اشاره به سخنرانی رئیس جمهور ازبکستان در مجمع عمومی سازمان ملل بیان داشت: مجلس شورای اسلامی از اظهارات رئیس جمهور ازبکستان در مجمع عمومی سازمان ملل در جهت ارتقای نقش‌آفرینی پارلمان‌ها در مناسبات سیاسی و توسعه‌ای استقبال می‌کند.

ذوالنوری در پایان با اشاره به عادی سازی روابط برخی کشورهای منطقه با رژیم غاصب صهیونیستی گفت: وظیفه کشورهای اسلامی دفاع از قبله اول مسلمین و آرمان‌های فلسطین می‌باشد، لذا انتظار می‌رود همه کشورهای اسلامی بویژه کشورهای تاثیرگذار در این زمینه اقدامی موثر داشته باشند.

بهادر عبدالله یوف، سفیر ازبکستان در تهران نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از این دیدار و بر شمردن اشتراکات تاریخی، سیاسی بویژه فرهنگی، خواستار گسترش روابط دو کشور جهت ترویج دین مبین اسلام بر اساس ایده روشنگری شد.

وی در ادامه بر نقش و جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران در منطقه تاکید کرد و گفت: جمهوری ازبکستان کشور دوست و همسایه خود ایران را کشوری موثر با ظرفیت­های علمی و فرهنگی می‌شناسد و معتقدیم همکاری سازنده و حسن همجواری با همسایگان بویژه ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی در پایان ضمن اشاره به راه‌اندازی مراکز مختلف پژوهشی در ازبکستان بر تقویت بیش از پیش همکاری میان مراکز علمی و پژوهشی دو کشور در جهت تقویت و تحکیم روابط فیمابین تاکید نمود.

شایان ذکر است آقایان محمودوند و رضازاده از دیگر اعضای کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این دیدار حضور داشته و با سفیر ازبکستان در تهران در خصوص راه‌های توسعه روابط گفتگو و تبادل نظر نمودند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin