جهانگیری معاون اول رییس جمهوری خطاب به سفیر پاکستان گفت: دولت پاکستان با جدیت از اقدامات امنیتی علیه جمهوری اسلامی ایران جلوگیری کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اسحاق جهانگیری در دیدار رحیم حیات قریشی سفیر کشور پاکستان در ایران، با ابراز رضایت از روند رو به رشد امنیت در مرزهای ایران و پاکستان تصریح کرد: رویکرد قاطع جمهوری اسلامی ایران جلوگیری از هرگونه اقدام امنیتی در مرزها علیه پاکستان است و انتظار داریم که دولت پاکستان نیز با جدیت از اقدامات امنیتی علیه جمهوری اسلامی ایران جلوگیری کند.

معاون اول رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه مناسبات دوجانبه و سطح همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و پاکستان باید ارتقاء پیدا کند، گفت: لازمه توسعه همکاری‌های اقتصادی تهران- اسلام آباد این است که در مرزهای مشترک دو کشور امنیت، صلح، دوستی و آرامش حاکم باشد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید بسترهای لازم نظیر خطوط ریلی برای تجار و بخش خصوصی دو کشور مهیا شود، افزود: تصمیمات لحظه‌ای برای بخش خصوصی و تجار خسارت بار است و تهران و اسلام آباد باید موجبات تقویت بخش خصوصی دو کشور را فراهم کنند.

جهانگیری با اشاره محدودیت‌های مرزی ناشی از شرایط کرونا در همه کشورها، خاطرنشان کرد: مرز مشترک ایران و پاکستان نیز در مقطع شیوع کرونا بسته شد که خوشبختانه امروز این مرز باز است و باید تلاش کنیم با رعایت جدی دستورالعمل‌های بهداشتی، مانع از انسداد مرزها و توقف فعالیت بخش خصوصی و تجاری دو کشور شویم.

وی با بیان اینکه ایران آمادگی دارد همکاری‌های خود را با پاکستان در همه زمینه‌ها به‌ویژه در حوزه انرژی گسترش دهد، گفت: ایران هیچ محدودیتی برای گسترش همکاری و تامین نیازهای برق، گاز و نفت پاکستان قائل نیست و آمادگی داریم موانع بر سر راه این همکاری‌ها را مرتفع کنیم.

معاون اول رییس‌جمهوری در ادامه با یادآوری مسائل منطقه، اقدامات ظالمانه رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین و مسائل سوریه، عراق، افغانستان و لبنان، بر ضرورت گسترش همکاری‌های دو کشور برای مبارزه جدی با گروه‌های تروریستی تاکید و ضمن تسلیت حادثه تروریستی در کراچی، با دولت و ملت پاکستان ابراز همدردی کرد.

جهانگیری تصریح کرد: راه حل مسائل منطقه عدم مداخله قدرت‌های خارج از منطقه است و کشورهای منطقه باید خودشان مسائل و دغدغه‌های موجود را حل و فصل کنند.

معاون اول رییس جمهوری از جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان به عنوان دو کشور مهم و تاثیرگذار در حل مسائل منطقه یاد کرد و افزود: خوشبختانه همکاری‌های دو کشور در مسائل بین المللی رضایت بخش است و جمهوری اسلامی ایران همواره در مجامع بین المللی مواضع روشن خود را در قبال پاکستان اعلام کرده و خواهد کرد.

رحیم حیات قریشی سفیر پاکستان در ایران نیز با اشاره به اشتراکات تاریخی، دینی و فرهنگی دو کشور، گفت: مایه افتخار است که تهران و اسلام آباد همواره در مجامع بین المللی از یکدیگر حمایت کرده‌اند و رییس جمهوری و نخست وزیر پاکستان همواره مخالفت خود را نسبت به تحریم‌های ظالمانه علیه ایران اعلام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره درباره موضوعات مختلف به‌ویژه موضوعاتی که به مسلمانان و امت اسلام مربوط می‌شود مواضع قدرتمندانه‌ای اتخاذ کرده است، از مقام معظم رهبری و دولت جمهوری اسلامی ایران به‌دلیل مواضع روشن و قاطعانه درباره ملت فلسطین قدردانی کرد.

سفیر پاکستان در ایران با اشاره به روند رو به رشد همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور افزود: بخش اعظم تجارت فیمابین از طریق مرزهای زمینی انجام می‌شود و همواره تاکید مقامات دو کشور بر برقراری صلح و امنیت در مرزهای مشترک بوده است.

وی با یادآوری ۹۵۰ کیلومتر مرز مشترک و اقدامات مشترک صورت گرفته برای ممانعت از سوءاستفاده از مرزها، خاطرنشان کرد: با تشدید نظارت و فنس کشی در مرزها، هم از قاچاق انسان و مواد مخدر جلوگیری می‌شود و هم امنیت مرزها ارتقاء پیدا خواهد کرد.

رحیم حیات قریشی همچنین با اشاره به روند رو به افزایش ترددهای مرزی و سفر زائران پاکستان به ایران و عراق، خواستار همکاری های هرچه بیشتر دو کشور برای افتتاح گذرگاه‌ها و پایانه‌های جدید مرزی شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin