انجمن فرهنگی اتریش در تهران (ÖKFT) دو مراسم موسیقی که از بسیاری جهات خاص بودند را در محل این انجمن برگزار کرد.در چارچوب مجموعه برنامه های شناخته شده و موفق «استعداد ها بر روی صحنه» که در آن به هنرمندان جوان ایرانی فرصت حضور بر روی صحنه در ÖKFT با تمرکز بر سیاست فرهنگی اتریش داده می شود، انجمن فرهنگی اتریش در تهران برای اولین بار شب آواز کلاسیکی را برگزار کرد که در آن تنها هنرمندان ایرانی حضور داشته و تفسیر معاصری از شعر های حافظ را اجرا می کردند.
تکنوازهایی از گروه کُر اتریشی ایرانی (AIC) که وابسته به گروه ارکستر سمفونی اتریشی ایرانی (AISO) مورد حمایت ÖKFT می باشند، برای اولین بار شب آواز کلاسیکی را با اجرای قطعاتی از یوزف هایدن، فرانتس شوبرت، روبرت شومان، فلیکس مندلسون-بارتولدی و گوستاو مالر را برگزار نمودند.
هشت بانوی هنرمند (مهرناز ابراهیمی/سوپرانو، تارا منصوری/آلتو، هقینه اوهانیان/سوپرانو، بهار رستگار/متزو سوپرانو، پانته آ صفایی/سوپرانو، غزال سالار بهزادی/سوپرانو، شایا زندی/ سوپرانو و طراوت زارعی/سوپرانو) و دو هنرمند مرد (آرا کارپتیان/تنور و مهرداد طلایی/باس) با همراهی پیانیست ها غزال آخوندزاده، هانیلی علی اکبر، آرین آوانسیان، شایان حبیبی و غزال سالار بهزادی این مراسم را اجرا نمودند.
تفسیر آرا کارپتیان از قطعه «Von der Jugend» مالر که برای اولین بار در ÖKFT اجرا شد مورد استقبال خاص تماشاچیان به وجد آمده قرار گرفت. اجرای بیشتر آثار مالر از هم اکنون در دست برنامه ریزی می باشد.
آهنگساز بنام ایرانی، آرش میتویی در چارچوب کنسرت تلفیقی با گیتار الکتریک و درام تحت عنوان «زاهد خلوت نشین» با آواز و اشعاری از حافظ به آهنگسازی و اجرای میتویی، قطعاتی را اجرا نمود.
حافظ، شاعر شیرازی قرن 14 میلادی است که حتی امروز نیز هر ایرانی آن را میشناسد، از او اشعاری نقل میکند و روزانه صدها نفر بر سر مزار او حاضر می شوند. دیوان حافظ برای اولین برار توسط شرق شناس اتریشی، یوزف فان هامر-پورگ اشتال به آلمانی ترجمه شد (1812) و سپس توسط گوته به عنوان الهام بخش اثر «دیوان شرقی-غربی» (1819) او مورد استقبال قرار گرفت.
ترکیب اعضای این گروه عبارت بودند از آرش میتویی (گیتار و آواز)، محسن جواد زاده (کیبورد و آواز)، رهام مستخدمین (گیتار)، محمدرضا ساکی (تنبک، کوزه و کاخن)، آرش طهماسبی (باس) و علا والا نژاد (درامز و گیتار)

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin