وزیر ورزش و جوانان ایران در دیدار با سفیر کره شمالی در تهران، همکاری ورزشی را زمینه ساز تبادلات فرهنگی و اجتماعی دو کشور دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، محمود گودرزی در دیدار با سام هیون سفیر کره شمالی در ایران، در واکنش به دعوت وزیر ورزش کره شمالی از وی برای سفر به این کشور، اظهار داشت: برای سال آینده برنامه سفر خود به پیونگ یانگ را هماهنگ خواهم کرد.

وی در این دیدار ضمن تقدیر از تلاش های سفیر کره شمالی در ایران به منظور تلاش برای ایجاد روابط عمیق و گسترده تر بین دو کشور، گفت: اشتراک های متنوعی بین ایران و کره شمالی وجود دارد که زمینه های خوبی برای تداوم همکاری ها به خصوص در زمینه ورزش فراهم کرده است.

محمود گودرزی با اشاره به برخی رشته های ورزشی موفق در کره شمالی، اظهار داشت: این کشور در رشته های پینگ پنگ، کاراته، جودو و شنا بسیار موفق عمل کرده است و من در بازدید از تمرینات تیم سنین پایه ای جودوی ایران که دارای مربی کره ای بود، این تلاش و موفقیت را به خوبی احساس کرده ام.

وی همچنین تفاهم نامه های امضاء شده بین دو کشور در زمینه ورزش را مورد توجه قرار داد و افزود: باید دو کشور در راستای عملیاتی کردن این تفاهم نامه ها تلاش کنند چرا که این تفاهمات به رونق همکاری ها و توسعه ورزش کمک خواهد کرد.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه به همکاری های ورزشی بین زنان دو کشور تاکید کرد و گفت: در حوزه ورزش زنان امکان برگزاری اردوهای مشترک و مسابقات دو جانبه و چند جانبه وجود دارد که ایران و کره شمالی می توانند از این ظرفیت ها استفاده کنند. امسال، سال المپیک است که می توانیم با همکاری های قوی تر به موفقیت دو کشور در ریو کمک کنیم.

گودرزی همچنین با ابراز خرسندی از پیشرفت های کره شمالی در زمینه علمی و فناوری، اظهار داشت: این موفقیت ها را به مردم، دولت و رهبر کره شمالی تبریک می گوئیم. بازدید جوانان نخبه ایران از دستاوردهای علمی و تکنولوژیک این کشور می تواند روابط دو کشور را تقویت کند.

در ادامه، سام هیون سفیر کره شمالی در ایران از ملاقات با گودرزی ابراز خوشحالی کرد و گفت: از زمان حضورم در ایران به عنوان سفیر جمهوری دموکراتیک خلق کره، تلاش کردم روابط دو کشور در همه زمینه ها گسترش و تقویت شود که در این بین ورزش از اهمیت ویژه ای برای کشور کره شمالی برخوردار است.

وی به روابط تاریخی و کهن تهران و پیونگ یانگ اشاره و خاطر نشان کرد: پیوند محکمی بین دو کشور وجود دارد که می توان از طریق ورزش آن را تقویت کرد.

سام هیون با اشاره به برچیده شدن تحریم های ایران، گفت: این یک پیروزی دیپلماسی برای ایران است که می تواند به واسطه آن روابطش را با دیگر کشورهای دنیا به صورت جدی تر گسترش دهد.

وی در ادامه این دیدار، مشترکات دو کشور را مورد توجه قرار داد و افزود: روابط سیاسی ایران و کره شمالی بسیار عالی است و آماده هستیم روابط ورزشی خود را به سطح بلاتری برسانیم.

سفیر کره شمالی در ایران ادامه داد: رهبر کره شمالی توجه ویژه ای به پیشرفت ورزش دارد و در این رابطه یک جنبش در کشور ایجاد شده است. از دو سال گذشته فعالیت های بیشتری را در دست اقدام داریم.

وی به موفقیت های ورزشی ایران اشاره و خاطرنشان کرد: کشور شما در سطح بالایی از ورزش قرار دارد و ما نیز طی این سال ها موفقیت های چشم گیری را به دست آورده ایم. از 20 سال پیش در ورزش هایی نظیر جودو، پینگ پنگ، شنا و تکواندو با ایران همکاری های دو جانبه ای داشته ایم.

سفیر کره شمالی در ایران ادامه داد: سطح ورزش زنان کره از مردان در اکثر رشته ها بالاتر است و درخواست شما را برای همکاری های بیشتر در این زمینه به وزیر ورزش کشورمان ابلاغ خواهم کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin