ایگناسیو یانوس مانسیا، سفیر شیلی در ایران با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دیدار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، غلامحسین شافعی، در این دیدار در محل اتاق ایران برگزار شد از روابط خوب اقتصادی و سیاسی میان دو کشور و از فصل جدید روابط ایران و شیلی گفت. او به سفر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران به شیلی اشاره کرد و اینکه در آن سفر مذاکرات خوبی در سطوح بالای سیاسی برای تسهیل روابط اقتصادی انجام شد.

شافعی گفت: در آن سفر توافقات خوبی بین هموار شدن روابط بخش خصوصی دو کشور انجام شد. بخش خصوصی ایران به پیروی از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران برنامه قابل‌توجهی برای همکاری با شیلی دارد.

شافعی ادامه داد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می‌تواند این برنامه‌ها را در حوزه روابط اقتصادی عملیاتی کند.

وی تاکید کرد که ما می‌توانیم روابط گذشته را احیا کنیم و اینکه مجدداً نفت ایران به شیلی وارد شود و مس شیلی هم به ایران. او به سفیر شیلی گفت که نقش شما در تسهیل این روابط تعیین‌کننده است.

بعد از آن ایگناسیو یانوس مانسیا، هم با قدردانی از حضور در اتاق ایران گفت: من اولین سفیر شیلی در ایران بعد از انقلاب اسلامی هستم و تمام تلاشم را برای از سرگیری روابط خوب تجاری دو کشور به کار می‌گیرم.

وی یکی از اهداف مهم خود را توسعه روابط تجاری با ایران عنوان کرد: «شیلی از پیشرفت‌های خوبی در حوزه صنعت و تجارت برخوردار است. از سوی دیگر ایران در منطقه وضعیت خیلی خوبی دارد و ما می‌خواهیم برای توسعه روابط تجاری، از بازار منطقه‌ای هم استفاده کنیم.

محور بعدی مورداشاره سفیر شیلی در ایران توسعه روابط فرهنگی بود. او گفت: قرار است در روزهای آینده در شیلی نمایشگاهی از تاریخ ایران برگزار شود. همچنین تا روز ملی شیلی سخنران‌هایی از شیلی به ایران آمده و درباره فرصت‌های تجاری کشور حرف بزنند.

 او گفت: در سفارت شیلی به روی ایرانی‌ها و بازرگان‌های ایرانی باز است و ما تلاش می‌کنیم دو اتاق بازرگانی به هم نزدیک شوند و فرصت‌های تجاری برای همدیگر بیافرینند؛ همان‌طور که شرکت مدیکو ایران در حوزه مس با همتای شیلی خود همکاری می‌کند.

بعد از آن شافعی هم به روابط دو اتاق بازرگانی ایران و شیلی اشاره‌کرده و آن را مهم ارزیابی کرد. او گفت: ما در شرایط فعلی نیازمند مبادله اطلاعات بین بخش خصوصی دو کشور هستیم. ما باید اطلاعات اقتصادی از دو کشور برای توسعه روابط تجاری داشته باشیم.

شافعی به تبادل و رفت‌وآمد هیات‌های تجاری میان دو کشور اشاره کرد. او گفت ما با علاقه‌مندی اعلام می‌کنیم که حاضر هستیم با شیلی همکاری کنیم؛ اتاق ایران هم آماده است با سفارت شیلی همکاری لازم را برای توسعه این روابط داشته باشد.

رئیس اتاق ایران تأکید کرد: ما آمادگی داریم اولین هیات شیلی به ایران را در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی پذیرا باشیم.

او پیشنهاد داد تا کمیته مشترک بازرگانی بین اتاق‌ها تشکیل شود. این کمیته می‌تواند ظرفیت اقتصادی دو کشور را شناسایی کرده و راه را برای همکاری اقتصادی هموارتر کند.

بار دیگر سفیر شیلی در ایران تأکید کرد که من هر چه سریع‌تر با رئیس اتاق بازرگانی شیلی جلساتی برگزار می‌کنم و البته قبل از آمدن به ایران هم این جلسات را داشتیم و این علاقه‌مندی از طرف ما برای همکاری با ایران اعلام می‌شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin