• صفحه خانگی
  • >
  • سازمان ملل
  • >
  • در قالب برنامه سازمان یونسکو؛ فراخوان مسابقه عکاسی «جاده ابریشم از دیدگاه جوانان»

مسابقه بین المللی عکس «جاده ابریشم از دیدگاه جوانان» به عنوان یک برنامه آموزشی بصری به منظور آشنایی با میراث فرهنگی مشترک این مسیر برگزار می‌شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این مسابقه در چهارچوب برنامه جاده ابریشم و جوانان سازمان یونسکو و نیز در راستای اهداف دهه بین المللی تقارب فرهنگ ها (٢٠٢٢- ٢٠١٣) اجرا خواهد شد.

هدف این مسابقه عکاسی تشویق جوانان کشورهای حوزه جاده ابریشم به شناخت میراث مشترک فرهنگی آن‌هاست. حوزه جاده ابریشم به مناطقی اطلاق می‌شود که در شرق و جنوب شرق آسیا با گذر از آسیای مرکزی، شبه قاره هند، استپ‌های روسیه، فلات‌های ایران و آناتولی، شبه جزیره عربستان، مناطق غربی و شمال آفریقا میان تانزانیا و مراکش و نیز مناطق شرقی و جنوب اروپا تا ایتالیا، فرانسه و شبه جزیره ایبری (اسپانیا و پرتغال) قرار دارند.

این مسابقه در نظر دارد عکاسی را به عنوان ابزاری برای بیان دیدگاه‌های مختلف نسبت به میراث مشترک و هویت جمعی اقوام و ملت‌های ساکن مناطق مختلف جاده ابریشم ترویج کند. در این راستا، این مسابقه مشوق جوانان برای استفاده از عکاسی به منظور معرفی اهمیت تاریخی جاده ابریشم است.

شرکت کنندگان در دو گروه سنی ١۴ تا ١٧ سال و ١٨ تا ٢۵ سال در مسابقه شرکت خواهند کرد. این در حالی است که شرکت کنندگان باید عکس هایشان را از طریق وبسایت مسابقه به دبیرخانه مسابقه ارسال نمایند. عکس‌های شرکت کنندگان در مسابقه توسط هیئت داوران بین المللی بررسی خواهند شد.

بر این اساس مسابقه با مراسم اهدای جوایز پایان خواهد یافت. برندگان جایگاه اول یک دوربین عکاسی حرفه‌ای همراه با لنز حرفه‌ای؛ برندگان دوم یک دوربین نیمه حرفه‌ای؛ و برندگان سوم یک دوربین دیجیتال استاندارد دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، هر شش برنده دو گروه سنی مسابقه به مراسم اهدا جوایز دعوت خواهند شد.

تمام هزینه‌های سفر و شرکت در این مراسم برای برندگان به عهده سازمان یونسکو و بنیاد صلح جهانی چین است ضمن اینکه برندگان گروه سنی ١۴ تا ١٧ سال با همراهی یکی از والدین خود یا سرپرست قانونی در مراسم شرکت خواهند کرد. تمامی هزینه‌های سفر فرد همراه نیز برعهده سازمان یونسکو خواهد بود. در پایان مسابقه عکاسی نیز یک نمایشگاه سیار از پنجاه عکس برتر ارائه شده در مسابقه ابتدا در شهر پکن و سپس در شهرهای دیگر در طول جاده ابریشم و نیز در دفتر مرکزی سازمان یونسکو در پاریس برگزار خواهند شد.

به منظور ثبت نتایج این مسابقه، پنجاه عکس برتر در چارچوب یک آلبوم عکس نفیس منتشر خواهند شد. یک نسخه از این آلبوم عکس به هریک از پنجاه شرکت کننده‌ای که عکسهایشان در این آلبوم چاپ شده، اهدا می‌شود.

مقررات مسابقه

ماده ١: سازمان یونسکو برگزار کننده مسابقه عکاسی به نام «جاده ابریشم از دیدگاه جوانان» است.

این مسابقه فقط از طریق اینترنت و با مقرارت و شرایط زیر به منظور آگاهی رسانی درباره جاده ابریشم برگزار می‌شود.

زمان ارسال آثار برای شرکت در مسابقه از ١٩ سپتامبر ٢٠١٩ (۲۸ شهریورماه ) آغاز شده و تا ۶ ژانویه ٢٠٢٠ (۱۶ دی ماه) ادامه دارد.

ماده ٢: تمامی افراد بین ١۴ تا ٢۵ سال بدون در نظر گرفتن تابعیت و کشور محل اقامتشان مجاز به شرکت در این مسابقه عکاسی هستند و کلیه افراد واجد این شرایط به غیر از کارکنان یونسکو و حامی مالی آن که بنیاد جهانی صلح چین است و اعضای خانواده آنها همچون والدین، کودکان، خواهر و برادر و همسران مجاز به شرکت در این مسابقه‌ هستند.

گروه‌های سنی: شرکت کنندگان در دو گروه سنی زیر در مسابقه شرکت خواهند کرد: ١۴ تا ١٧ سال – ١٧ تا ٢۵ سال. شرکت در مسابقه برای افراد زیر ١٨ سال باید با ارسال اجازه نامه کتبی والدین و یا قیم قانونی، همراه باشد.

شرکت در مسابقه

 هر شرکت کننده می‌تواند حداکثر ٢٠ عکس (به صورت تک عکس و یا مجموعه‌ی عکس) و اندازه ضلع بزرگ آن حداقل ١۵٠٠ پیکسل، JPEG, JPG ارسال کند. عکس‌ها باید به صورت فایل باشد.

تمامی عکسها باید دارای شرح و توضیحات کامل باشند.

برای ارسال عکسها باید به اینترنت دسترسی داشته باشید.

شرکت در این مسابقه کاملاً انفرادی است و هیچ کس نمی‌تواند به نمایندگی از شخص از شخص دیگری در مسابقه شرکت کند.

شرکت در این مسابقه عکاسی مستلزم پذیرش کامل قوانین و تمامی مفاد آن است.

بی توجهی به قوانین مسابقه منجر به رد صلاحیت شرکت کننده می‌شود.

ماده ٣: صحت عکس

۳-۱ محتوای عکس‌ها : عکس‌ها باید از طریق موضوعات زیر، به معرفی «جاده‌های ابریشم» بپردازند.

 ورزش و بازیهای باستانی/ هنر آشپزی و آداب غذایی/ موسیقی و حرکت

برای شرکت در مسابقه فقط تغییرات جزئی در عکس‌ها مانند تغیر نور، دیافراگم، تعادل رنگ و کادر پذیرفته می‌شود و این تغییرات باید در توضیحات تصویر ذکر شوند.

هیچ عکسی نباید حاوی اطلاعاتی باشد که منجر به شناسایی عکاس شود.

تمام شرکت کنندگان باید قادر به ارائه فایل اصلی عکس با کیفیت بالا باشند که در صورت انتخاب آثارشان، عکس‌ها قابل چاپ در مطبوعات، نمایشگاه و نیز آلبوم بهترین عکس‌های مسابقه باشند.

برگزارکنندگان مسابقه می‌توانند هرعکسی را که واجد معیارها و شرایط ذکر شده نباشند، حذف کنند.

۳-۲ حق مالکیت معنوی

هر شرکت کننده در مسابقه عکاسی ضمانت می‌کند که وی تنها مالک حقوق معنوی عکس‌های ارسالی‌اش است.

هر شرکت کننده باید دارای مجوز کامل استفاده از عکس‌های ارسالی‌اش باشد.

هر شرکت کننده در مسابقه عکاسی گواهی می‌کند که تمام عکس‌های ارسال شده حقوق شخص ثالث دیگری را نقض نمی‌کند و هیچ قانونی را زیر پا نمی‌گذارد.

هر شرکت کننده به برگذارکننده مسابقه حق ویرایش، نمایش، انتشار، توزیع مجدد عکس‌های ارسالی‌اش به صورت چاپی و الکترونیکی به منظور استفاده در سراسر جهان را می‌دهد.

هر شرکت کننده برگذارکننده حق استفاده از نام و عکس خود را در برای استفاده در مراسم، برنامه‌ها و یا دیگر امور تبلیغاتی مرتبط با این مسابقه عکاسی را می‌دهد.

تمامی عکسها با © نام عکاس و یونسکو منتشر خواهند شد.

هر شرکت کننده موافق است که هر گونه اختلاف در ارتباط با مسابقه، باید به استناد به قوانین کمیسیون تجارت بین المللی سازمان ملل متحد حل و فصل شود.

۳-۳ احترام به حریم خصوصی، حقوق تصویری و معیارهای اخلاقی

عکس‌هایی که ناقص حریم خصوصی و یا حقوق تصویری شخص ثالث باشند قابل قبول نخواهند بود.

اگر عکس‌ها ارسالی در بردارنده تصویر شخص و یا اشخاص ثالثی باشند، عکاس باید از آنها اجازه بگیرند.

عکس‌های ارسالی به مسابقه نباید حاوی مضامین توهین آمیز، جنسی، نژادپرستانه و غیرقانونی و یا بر خلاف معیارهای اخلاقی باشند.

ماده ۴: تعیین برندگان

۴-۱ عکس‌های ارسالی بر مبنای اصالت، خلاقیت، کیفیت عکس و ارتباط آن با موضوع «جاده ابریشم از دیدگاه جوانان» ارزشیابی و انتخاب خواهند شد.

با توجه به حق انتخاب و استقلال داوران هیچ تجدید نظری صورت نخواهد شد.

۴-۲ جوایز اول، دوم و سوم در هر رده سنی، توسط هیئت داوران بین المللی تعیین خواهند شد.

هیئت داوران متشکل از پنج عضو بین المللی است که برای تخصص هنری خود شناخته شده‌اند و توسط مدیر کل یونسکو تأیید شده‌اند. هیئت داوران شامل پنچ عضو و یک رئیس است که توسط اعضای هیئت داوری انتخاب می‌شود و همچنین نماینده‌ای از طرف یونسکو به عنوان ناظر در این هیئت حضور خواهد داشت.

ماده ۵: جوایز

جوایز هیئت داوران: جایزه اول: یک دوربین رفلکس حرفه‌ای با یک لنز ۵۵ – ١٨ میلیمتر ، جایزه دوم: دوربین دیجیتال نیمه حرفه‌ای و جایزه سوم: دوربین دیجیتال است.

در صورت تساوی آرا، رئیس هیئت دوران درباره برنده نهایی تصمیم خواهد گرفت.

اسامی برندگان درتاریخ ٢١ مارس ٢٠٢٠ در وبسایت مسابقه اعلام خواهند شد.

در صورتی که هریک از برندگان اعلام شده به دلیل عدم رعایت شرایط و قوانین مسابقه رد صلاحیت شود، کاندیدای دیگری جایگزین او خواهد شد.

برگزار کننده مسابقه حق جایگزین کردن جوایز با جوایزی با ارزش مشابه را دارد.

برندگان مسابقه باید اطلاعات کامل خود را (نام، ایمیل، آدرس و تاریخ تولد) ارسال کنند.

جوایز برندگان طی مراسمی به آنها اهدا خواهند شد. هیچ جایزه‌ای نمی‌تواند تعویض و یا با معادل قیمتش به صورت نقدی پرداخت شود.

پس از اهدای جوایز به برندگان، برگزارکننده هیچ مسئولیتی در قبال سرقت یا آسیب وارده به جوایز را ندارد.

ماده ۶: اطلاعات شخصی

اطلاعات ارائه شده توسط شرکت کنندگان ممکن است برای پردازش داده‌ها ویا امور غیر تجاری و یا سیاسی استفاده شوند.

شرکت کنندگان از حق دسترسی، اصلاح و حذف داده‌های خود از طریق درخواست رسمی به برگزار کننده مسابقه عکاسی برخوردار می‌باشند.

حذف اطلاعات و داده‌های شخصی تا قبل از تاریخ پایان مسابقه (٢١ مارس ٢٠٢٠) امکانپذیر است.

ماده ٧: هزینه شرکت در مسابقه

شرکت در مسابقه عکاسی رایگان است. برگزار کننده هیچ مسئولیتی در قبال هزینه عکسبرداری و ارسال عکس‌ها ندارد.

ماده ٨: مسئولیت برگزارکننده

برگزارکننده می‌تواند نسبت به تغییر، تعویق و یا تعلیق مسابقه عکاسی بدون اطلاع قبلی اقدام کند.

هیچ گونه جبران خسارتی در این رابطه به شرکت کنندگان اعطا نخواهد شد.

برگزار کننده هیچ گونه مسئولیتی درباره مشکل دسترسی به اینترنت که مانع از شرکت در مسابقه شود را ندارد.

هرشرکت کننده‌ای که برای افزایش شانس برنده شدنش متوسل به روش‌ها و ابزارهای فنی شناخته شده یا ناشناخته کنونی شود، از طرف برگزارکننده رد صلاحیت خواهد شد.

برای مطالعه بیشتر و شرکت در این مسابقه به سایت مسابقه مراجعه نمایید. https://unescosilkroadphotocontest.org

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin