سفیر کوبا در ایران که برای پیگیری ارتباطات علمی و فناورانه با جمهوری اسلامی با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیدار داشت، چهار موضوع در زمینه همکاری‌های علمی و فناوری بین دو کشور را مطرح کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، منصور غلامی در دیدار با آلکسیس باندریچ وگا، سفیر کوبا در ایران اظهار کرد: در زمینه همکاری‌های علمی جای کار زیادی وجود دارد. پیگیری کارهایی که از قبل شروع‌شده بسیار مهم است.

وی افزود: اگر در برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌های قبلی موفق‌تر عمل شود، پیگیری برنامه‌های بعدی مؤثرتر خواهد بود. این همکاری‌ها می‌تواند به‌طور مستقیم از طریق دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دنبال شود.

وزیر علوم با اشاره به لزوم همکاری‌های بیشتر در زمینهه رفت‌وآمد اساتید، دانشجویان و محققان دو کشور اظهار داشت: این موضوع در قالب همان طرح‌های تحقیقاتی مشترک به‌راحتی قابل انجام است. این همکاری‌ها برای هر دو طرف می‌تواند مفید باشد. تحصیل زبان فارسی و اسپانیایی، فرصت خوبی برای دو کشور در زمینهه مبادله دانشجو است. علاوه بر این موارد، زمینه‌های دیگری نیز برای تبادل تجربیات وجود دارد. یکی از این گزینه‌ها در زمینه پارک‌های علم و فناوری است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان به اینکه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری بایستی به‌طور مستقیم درگیر این همکاری‌ها شوند، گفت: امید است پیگیری شما، همکاری دانشگاه‌ها و حمایتی که من خواهم داشت موجب توسعه هر چه بیشتر همکاری‌های دو کشور شود. جایگاه ژئوپلتیک کوبا در جهان باعث می‌شود که در کمک‌های خود به این کشور مصمم‌تر باشیم.

سفیر کوبا نیز با اشاره به اشتیاق برای دیدار با وزیر علوم ایران گفت: وزیر علوم، فناوری و محیط ‌زیست کوبا علاقه و تأکید خاصی بر روی دعوت از شما برای سفر به کوبا داشت و نامه شخص ایشان را برای این دعوت رسمی تقدیم می‌کنم. این دعوت به مناسبت برگزاری کنگره دانشگاهی کوبا در سال ۲۰۲۰  است.

سفیر کوبا با تأکید بر مطرح‌شدن چهار موضوع در زمینه همکاری‌های علمی و فناوری بین ایران و کوبا گفت: موضوع نخست درباره علاقه وزارت امور خارجه و بخش مترجمی سفارت برای ازسرگیری آموزش زبان فارسی برای کارمندان وزارت امور خارجه کوبا است. در همین راستا وزارت امور خارجه در اواخر ماه اکتبر سال جاری نامه‌ای به سفارت ایران در هاوانا تحویل داد. هدف برای از سرگیری این آموزش‌ها، افزایش ارتباط بین دو کشور است.

وی درخصوص دیگر پیشنهادها خاطرنشان کرد: مورد بعدی در خصوص پیشنهاد چهار پروژه تحقیقاتی با ایران در زمینه‌های نانو، بیوانفورماتیک، انرژی‌های تجدیدپذیر و محیط‌زیست است. موضوع دیگر اینکه با ابتکار عمل سفارت کوبا، یک کرسی اسلام‌پژوهی درباره آموزش‌های دینی و اسلامی در دانشکده فلسفه دانشگاه هاوانا از سر گرفته شده است.

به گفته سفیر کوبا، هدف اصلی راه‌اندازی مجدد این کرسی ترویج و آشنایی با تاریخ تفکر اسلامی است و چشم‌انداز آن گسترش موضوعات بین‌رشته‌ای است. یکی از اهداف اصلی این کار، مقابله با اقدامات اسلام هراسانه در اروپا و آمریکا است. امید است از کمک‌های ایران برای توسعه این کرسی در زمینه تبادل استاد و اطلاعات مورد نیاز و پژوهش‌های لازم برخوردار باشیم.

در ادامه این دیدار، حسین سالار آملی، قائم‌مقام وزیر در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین المللی اظهار داشت: تلاش می‌کنیم همکاری‌ها در چارچوبی که وزیر به آن اشاره کرد، پیگیری کنیم. در اسرع وقت و پس از اطلاع از جزئیات پروژه‌هایی که به آن‌ها اشاره شد، نظرها اعلام خواهد شد. درباره اسلام‌پژوهی هم نهایت همکاری را برای امکانات مورد نیاز خواهیم داشت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin