بهرام سرمست در دیدار با سفیر هند از اعزام ۸۰۲ نفر از اتباع هندوستان به کشورشان طی ۵ مرحله خبر داد و بیان کرد: مدیریت استان خواستار تسریع در بازگشت اتباع هندی حاضر در قم شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، استاندار قم استقرار و سکونت اتباع هندی در ۵۰ نقطه از شهر قم را مورد توجه قرار داد و گفت: با شیوع بیماری، ساماندهی اتباع هندی در هتل‌های قم و قرنطینه‌ی ایشان و نیز درمان بیماران در دستور کار قرار گرفت.

سرمست خاطرنشان کرد: پذیرایی خوبی بر اساس فرهنگ میزبانی که ناشی از سنت ایرانی اسلامی است از اتباع هندی صورت گرفت و برای اعزام آن‌ها به کشورشان، حتی از پروازهای ایرانی استفاده شد.

وی با اشاره به روابط دوستانه‌ی دو کشور اظهار کرد: ایران و هندوستان در عرصه‌های مختلف همکاری‌های مشترک دارند.

استاندار قم در ادامه با اشاره به کشف نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در قم اظهار داشت: مسئولان استان قم با شناسایی نخستین علائم این بیماری تدابیر ویژه‌ای را برای حفظ سلامت شهروندان و نیز اتباع خارجی اندیشیدند.

سرمست با اشاره به حفظ سلامت و ارائه‌ی خدمات بهداشتی به‌صورت یکسان به اتباع خارجی از آغاز شیوع بیماری در قم افزود: علیرغم اینکه دولت‌ها شهروندان خود را در اولویت خدمات‌رسانی قرار می‌دهند، اما چنین رویه‌ای در قم و جمهوری اسلامی رخ نداد.

سرمست با اشاره به کنترل بیماری کرونا در قم گفت: استان قم در میانه راه بوده و هنوز مبارزه با این بیماری به مرحله‌ی پایانی نرسیده است.

“گدام دارمندرا” سفیر هندوستان نیز در این جلسه طی سخنانی ضمن قدردانی از خدمات استان قم به اتباع هندی، امکانات پیشرفته درمانی و کادر پزشکی متخصص جمهوری اسلامی را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: هندوستان از چنین امکاناتی در راستای مقابله با بیماری کرونا برخوردار نیست.

سفیر هندوستان اولویت دولت هند را بازگرداندن شهروندان هندی دانست و افزود: به دنبال این هستیم تا بار درمان شهروندانمان از دوش ایران برداشته شود.

وی با تقدیر ویژه از همراهی مدیریت استان در میزبانی و درمان اتباع هندوستانی در استان قم گفت: امیدواریم با پایان این بحران بتوانیم روابط با جمهوری اسلامی را قوی‌تر از گذشته تجدید کنیم.

لازم به ذکر است که اتباع هندی مورد بحث، همگی قبل از کشف ویروس کرونا در استان قم حضور داشتند و پس از ساماندهی در پنج مرحله به کشورشان بازگردانده شده‌اند باقیمانده آن‌ها در دو محل به‌صورت قرنطینه و تحت مراقبت پزشکی قرار گرفتند تا در اولین فرصت به کشورشان بازگردانده شوند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin