همایش بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی پناهندگان افغانستان در مجتمع یاوران مهدی (عج) در شهر قم برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سیوانکا داناپالا نماینده کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در دومین همایش بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی پناهندگان افغانستان در مجتمع یاوران مهدی (عج) قم با اشاره به اینکه در کشور ایران بین پناهندگان و بومیان آن هم زیستی مسالمت آمیز وجود دارد خاطرنشان کرد: در مدارس شاهد تحصیل شانه به شانه پناهندگان و دانش آموزان ایرانی هستیم و این نوع مهمان نوازی در فرهنگ ایران ذاتی است.

وی ادامه داد: این مساله یادآور کلامی از امام خمینی است که اتباع افغان را به عنوان برادر و خواهر خود می دانست.

وی تاکید کرد: هیچ پناهنده ای حق ندارد فراتر از قانون حرکت کند و در این بین نباید بی قانونی عده کمی را به حساب کل یک جامعه مهاجر اشاعه دهیم.

داناپالا در ادامه به مشکلات اخیر جهان اسلام اشاره کرد و گفت: عالمان دینی باید با هر مذهب و نگرشی جوانان را نسبت به تقویت وحدت و انجام امور قانونی و پرهیز از افراط و تفرقه گرایی اهتمام دهند.

وی همچنین اظهار داشت: یکی از مسائل ضروری جامعه امروز افغانستان کمک برای بازسازی و توسعه این کشور است و باید در خصوص پناهندگان همکاری ها و تعاملاتی صورت گیرد و پیشنهادات لازم برای بهبود امور آن ها بررسی شود.

داناپالا همچنین از برگزاری مسابقه افغانستان شناسی و برگزاری نشست دانشجویان افغان در قزوین با هدف اهتمام به شناخت هویت افغان در آینده نزدیک خبر داد.

دومین همایش بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی پناهندگان افغانستان با حضور جمعی از نخبگان حوزوی و دانشگاهی این کشور در مجتمع فرهنگی یاوران مهدی (عج) قم برگزار شد و شرکت کنندگان مسائل پیش رو را در کمیسیون های مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin