با روی کار آمدن دولت حسن روحانی روابط ایران با کشورهای اروپایی وارد مرحله جدیدی شده است و به طور حتم اجرای توافق ژنو و رفع تدریجی تحریم ها، می تواند روابط ایران با اروپا را به حالت عادی باز گرداند. با توجه به اهمیت مناسبات ایران و پرتغال گفتگوی کوتاهی با سفیر پرتغال در ایران انجام داده ایم. البته سفیر قول دادند بعد از حضور هیات پارلمانی پرتغال به ایران، درباره زوایای گوناگون مناسبات دو کشور گفتگوی مفصلی داشته باشند.

گفتگوی اختصاصی آوا دیپلماتیک با “ماریو داماش نونس” غال در ایران

مهمترین ظرفیت های  سیاسی و فرهنگی در روابط دو جانبه بین دو کشور چیست؟

پرتغال و ایران 500 سال است که تاریخ مشترک دارند. هر دو کشور چالشها و تحولات متعددی را تجربه کرده اند و متعهد هستند که بر خلاف پیچیدگی دنیای جهانی شده، جوامعی رقابتی و سربلند را برای خود بسازند. اگر قرار باشد تنها به یک مورد بپردازم باید به مردم پویا، مستحکم و خوب دو کشور اشاره کنم. در واقع ظرفیت انسانی سرمایه واقعی هر کشوری است. بنابراین ارتباط بین ملت ها موثرترین ابزار برای توسعه روابط است.

چطور میتوان تصویری واقعی از ایران در صحنه بین المللی به نمایش گذاشت؟

گفتگوهای باز و شفاف بهترین ابزار برای هر کشور در صحنه بین المللی است. عنصر کلیدی برای افزایش فرصت ها در تبادلات، گفتگوها و شناساندن دیدگاه هایتان به بقیه دنیا همین رویکرد است. به عبارت دیگر کشوری که مورد اعتماد سایر کشورها قرار دارد، امتیاز ویژه ای برای پیگیری اهداف بین المللی خود دارد. توافق هسته ای ژنو (توافق ایران و مذاکره کنندگان 1+5) در نوامبر سال پیش مثال خوبی است که نشان داد که گفتگو می تواند منجر به دستیابی راه حل شود.

مهمترین اشتراکات دو کشور در صحنه بین المللی چیست؟

هم پرتغال و هم ایران از اعضای فعال سازمان ملل هستند که خود را در برقراری صلح و امنیت و کمک به توسعه مسائل اقتصادی و اجتماعی همه ملت ها متعهد می دانند.

الویت های اصلی رئیس جمهور روحانی در گسترش روابط دو جانبه باید شامل کدام موضوعات باشد؟

رئیس جمهور روحانی نیز چالش های بزرگ خود را پیش رو دارد، از اصلاح وضعیت اجتماعی و اقتصادی گرفته تا دستیابی به توافق نهایی برنامه هسته ای ایران، ما برای ایشان آرزوی موفقیت می کنیم. برای پرتغال و ایران با این سابقه طولانی روابط دیپلماتیک، هیچ خللی در منافع مشترک وجود ندارد. من مطمئن هستم که افزایش این منافع، بهترین کار برای مردم ایران و پرتغال است.

تا دچه اندازه گسترش روابط دوجانبه اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور توانسته است تاثیر مثبتی در روابط سیاسی بین دو کشور داشته باشد؟

پیشرفت روابط در زمینه های مختلف باید موازی باشد، اگرچه بعضی اوقات این امر حاصل نمی شود. ما در همه زمینه ها علاقه مند هستیم تا روابط خود را با شرکای پرتغال در هر سطحی افزایش دهیم. به طور حتم روابط اقتصادی و فرهنگی تاثیر مثبتی در روابط سیاسی دارد همانطور که روابط خوب سیاسی در مبادلات فرهنگی و اقتصادی تاثیرگذار است. روابط بین کشورها یک واقعیت چندوجهی از مولفه های وابسته به هم است  و ما باید برای ارتقای آن تلاش کنیم.

گفتگو از: محمدرضا نظری

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin