خوان آلفردو پینتو سابدرا، دیپلمات، سیاستمدار و نویسنده برجسته کلمبیایی که سابقه حضور در پارلمان این کشور را دارد هم اکنون سفیر کلمبیا در ترکیه و سفیر آکرودیته این کشور در ایران است. وی با مقام استادی مطالعات اقتصادی، در دانشگاه های مختلف کلمبیا تدریس می کند و کتابهای فراوانی از وی به رشته تحرير در آمده است. در گفتگویی که با آقای سابدرا داشتیم وی ضمن اشاره به اهمیت روابط دو جانبه ایران و کلمبیا، بر این نکته تاکید می کند که دو کشور می توانند افق های نوینی را در گسترش مناسبات دو جانبه تبیین کنند و برای تحقق این امر وی از هیچ تلاشی مضایقه نخواهد کرد.

گفتگوی اختصاصی آوا دیپلماتیک با خوان آلفردو پینتو سابدرا، سفیر آکرودیته کلمبیا در ایران

کلمبیا با امضای قرارداد صلح وارد دوره تازه‌ای در عرصه بین‌المللی شده‌است. این قرار داد چه تاثیری بر سیاست خارجی کلمبیا داشته است؟ آیا گروه چریکی ELN کلمبیا فعالیت های مسلحانه خود را کنار گذاشته است؟

فرایند صلح و توافق صلح دو اتفاق هستند که با تعدیل برخی جوانب و اجرای آن به موازات یکدیگر پیش می روند و تلاشها بر تثبیت صلح تاثیر مثبتی بر کلمبیا و روابط بین المللی آن دارد. چنانچه ELN دست از اقدامات تروریستی بردارد و همه ربوده شدگان گرفتار در چنگ خود را آزاد کند، دولت کلمبیا حاضر است روند مذاکرات را با این گروه از سر بگیرد.

در دیدار حضرتعالی با رئیس جمهور آقای حسن روحانی بر توسعه روابط و مناسبات همه جانبه با کلمبیا تاکید شد. در این زمینه چه اراده ایی در کلمبیا برای رابطه نزدیکتر با ایران وجود دارد؟

ایران و کلمبیا باید بیشتر با یکدیگر تعامل داشته باشند. دستاورد بیشتر میان این دو کشور صرفاً در گرو تعامل مفید و بهتر آنان است. زمینه این فرایند باید از طریق دیدارهای متقابل فنی و کارآفرینانه فراهم شود.

در طول دیدارها و روزهای کاری در ایران و هفته های فرهنگی که توسط سفارت ما ترتیب داده می شود، برخی حوزه های بالقوه همکاری نظیر فناوری نانو، گردشگری، آبهای زیرزمینی، آموزش اسپانیولی، میراث فرهنگی، تولید لبنیات، صنعت فیلم و البته ارتقای تجارت و سرمایه گذاری فیمابین شناسایی شده است.

تا چه اندازه می توان از ظرفیت‌های کشاورزی برای برقراری روابط دو کشور استفاده کرد؟

تجارت موز می تواند بسیار بیش از آنچه هست، باشد. بازار منابع صنعت تولید مواد غذایی نیز به همین منوال است. بزرگترین مشکل نظام پرداخت وجه است، چراکه تراکنش های غیرمستقیم بسیار گرانتر و با حاشیه امنیتی نه چندان بالا انجام می شوند.

هربار که می خواهیم به سمت جلو گام برداریم، مشکلات جدیدی پدید می آید و از این رو، بسیار دشوار است که برآیند مبادلات تجاری خود را افزایش دهیم.

در بحث بنگاههای اقتصادی خرد و صنایع دستی، به کارخانجات کوچک تولید لبنیات و اقلام زینتی علاقمند هستیم. خوب است اگر فعالان عرصه صنایع دستی در ایران هیئتی به نمایندگی از خود بفرستند تا در نمایشگاه سالیانه اقلام صادراتی ما حضور یابد. البته باید بگویم من کاملاً آماده­ام تا تجربه ام را برای همکاری در هربخشی از کسب و کارهای خرد و متوسط که ایران پیشنهاد کند، بکار بگیرم. بخشهایی نظیر زیورآلات، زمرد، طلا، مد و اثاث خانه ظرفیت بالایی دارند و این ظرفیت را می توان در میوه های گرمسیری حاصل از کشاورزی کلمبیا و میوه های خشک شده ایرانی نیز دید.

آیا بین دو کشور روابط بانکی وجود دارد؟

دشواری های موجود در روابط مالی بین المللی و جغرافیای سیاسی نتایج معکوسی را در مسیر فعالیت هایمان به بار می آورند. مسایل منطقه ای می توانند پیچیده شوند و از سوی دیگر، تجارت بدون روابط شفاف و توسعه آن در چارچوب نظام مالی جهانی ممکن نیست.

تا چه اندازه دو کشور می توانند در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر با هم همکاری داشته باشند؟

در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، ما رویکرد مشابهی داریم. با این حال، می توان به تدوین نقشه عملیاتی مفصلی نیز فکر کرد.

کلمبیا در زمینه کالاهای زیست‌محیطی و توسعه پایدار پیشرفته کرده است. در این زمینه چه پتانسیل همکاری وجود دارد؟

کلمبیا یکی از سردمداران حاضر در مسیر اهداف توسعه پایدار است و ساختار سازمان یافته و برجسته ای در بحث محیط زیست دارد. من پیشتر به مسئله آبهای زیرزمینی یا کاربرد فناوری نانو در مدیریت پسماندهای زیست محیطی اشاره کردم. این یکی دیگر از سناریوهای همکاری بالقوه میان ما است.

البته این را هم بگویم که با همه وجود آماده ام تا با بهره گیری از تجربیاتم، در هر حوزه ای از بنگاههای اقتصادی خرد که ایران پیشنهاد بدهد، همکاری کنم.

حضرتعالی در کنار سمت های سیاسی و علمی یکی از چهره های برجسته ادبی و فرهنگی هستید. برای گسترش روابط فرهنگی دو کشور چه فعالیت هایی در دست اجرا دارید؟

در زمینه فرهنگ و ادبیات، سال گذشته ما نخستین هفته فرهنگی کلمبیا را در تهران برگزار کردیم که طی آن، اهدای کتاب، جشنواره فیلم، نمایشگاه آثار هنری و سخنرانی های علمی انجام شد. اکنون وقت آن است که اتفاق مشابهی در کلمبیا رخ دهد و من فکر می کنم فیلمسازی از ظرفیت عظیمی برای تولید و کار مشترک برخوردار باشد.

گفتگو از: محمدرضا نظری

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin