سفیر افغانستان در مراسم سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری در تهران، از مهاجرین خداحافظی کرد و از آن‌ها خواست که اگر کاستی در کار او وجود داشته، به خوبی خود ببخشند.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری، شهید وحدت ملی کشور افغانستان با حضور اقشار مختلف جامعه مهاجرین، سفیر و برخی دیپلمات‌های سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، محمد ناطقی، سرپرست حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و هم‌چنین برخی مقام‌ها و شخصیت‌های جمهوری اسلامی ایران به شمول فداحسین مالکی، سفیر پیشین ایران در کابل و اسماعیلی، رییس انجمن دوستی ایران و افغانستان، در مسجد جامع ارشاد شهر ری ولایت تهران گرامی‌داشت شد.

 دکتر نصیراحمد نور در این مراسم خاطرنشان کرد که در پایان ماه اسفند، بازنشسته می‌شود و مهلت کاری او در سفارت افغانستان در تهران به پایان می‌رسد؛ از این‌رو از همه مهاجرین خداحافظی کرد.

سفیر کشور افغانستان در ادامه سخنان خود با بیان این‌که امروز نیز باید در برابر تحولات گذشته احساس مسئولیت کنیم، تأکید کرد: نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم و اجازه بدهیم که فرصت‌های موجود مثل گذشته بسوزد.

 وی با اشاره به تحولات و تجارب تلخ کشور از کودتا و تجاوز اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان، درگیری‌های داخلی، دوره طالبان و پس از طالبان، خاطرنشان نمود: هر کسی در هر موقعیتی که قرار دارد، باید با درس گرفتن از گذشته قدم بردارد.

 دکتر نور با اشاره به انتخابات آینده ریاست جمهوری بر حضور مردم در پای صندوق‌های رأی و تعیین سرنوشت پنج سال آینده افغانستان تأکید کرد و گفت: جمعی از علما و مهاجرین در دیدار اخیر با وی، خواستار حضور نمایندگان مهاجرین در لویه جرگه مشورتی صلح و هم‌چنین شرکت مهاجرین در انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند.

 دکتر نور خاطرنشان کرد: این خواسته‌ها را به کابل منتقل کرده تا در صورت امکان، برای عملی شدن آن بکوشند.

 وی در مورد برخی دست‌آوردهای دوره مأموریت خود گفت: برای نخستین‌بار فرصت خروج و مراجعت قانونی و آزادنه مهاجرین به افغانستان فراهم شده و مهاجرین (دارندگان کارت آمایش و پاسپورت) می‌توانند به شکل فردی و فامیلی به کشور رفته و دوباره به ایران برگردند.

وی خاطرنشان کرد: مهاجرین می‌توانند رفتن خود به افغانستان را به گونه‌ای تنظیم کنند که در انتخابات ریاست جمهوری آینده شرکت نمایند.

 سفیر افغانستان در ادامه افزود: ما هم‌چنان مشغول توزیع پاسپورت ماشین‌خوان در ایران هستیم. برخی مهاجرین نسبت به این روند شکایت دارند که شکایت‌شان نیز بجاست که فکر می‌کنند سایت نوبت‌گیری بسته است.

 به گفته وی، روزهای پنج‌شنبه هر هفته، ساعت 12، سایت نوبت‌گیری پاسپورت و تثبیت هویت باز می شود، اما ظرفیت یک هفته‌ای نوبت سفارت در همان دقایق اول پر می شود.

 اما دکتر نور خاطرنشان کرد که با طرح خروج و مراجعت به کشور، این فرصت به وجود آمده که مهاجرین با برگشت به افغانستان اقدام به گرفتن تذکره و پاسپورت کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin