ماریا بایدان، یکی از آخرین بازماندگان لهستانی‌ها در ایران، امروز طی مراسمی به خاک سپرده شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ماریا بایدان یکی از آخرین بازماندگان لهستانی‌ها در ایران که ۷۹ سال پیش و هم زمان با جنگ دوم جهانی به ایران آمده بود، هفته گذشته در بیمارستان از دنیا رفت و با پایان یافتن تعطیلات نوروزی، طی مراسمی در قبرستان دولاب به خاک سپرده شد.

مراسم خاکسپاری این بانوی لهستانی با حضور مقاماتی از سفارت لهستان و شهرداری تهران و خانواده او برگزار شد.

از مقامات حاضر در این مراسم می‌توان به ماچی فائوکوفسکی سفیر لهستان و ویچخ اونولت معاون سفیر و تعدادی از دیپلمات‌های سفارت لهستان و دکتر کامبیز مصطفی‌پور شهردار منطقه چهارده  تهران اشاره کرد.

در حال حاضر فیلم مستندی به نام «ماریشا» بر اساس زندگی این بانوی لهستانی در مراحل پس از تولید است. کارگردان این فیلم نرگس خرقانی و تهیه‌کننده آن الهه گودرزی هستند.

ماریا بایدان در ژانویه سال ۱۹۲۷ در شهر ویلنو در شرق کشور لهستان متولد شد. این شهر در حال حاضر جزئی از خاک بلاروس است.

او یکی از لهستانی‌هایی بود که سال ۱۳۲۱ همراه با بیش از صد هزار لهستانی به ایران پناه آورد و برای همیشه در کشورمان ماندگار شد.

او در فوریه سال ۱۹۳۷ به همراه خانواده‌اش، پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، برادر و خواهرش توسط ارتش شوروی (استالین) به سیبری تبعید شد و تا سال ۱۹۴۰ یعنی حدود سه سال در سیبری بود.

پس از آزادی لهستانی‌ها به همراه  پدر، خواهر و برادرش به ایران پناه آورد. بقیه اعضای خانواده‌اش در سیبری جان سپردند.

پس از چند سال اقامت در ایران و درس خواندن، با یک افسر جوان ایرانی به نام اسکندر ثقفی آشنا شد و ازدواج کرد. حاصل این ازدواج سه فرزند و ۴ نوه است. همسر او سال ۱۳۵۶ بر اثر بیماری قلبی درگذشت.

ماریا بایدان در زمان مرگ ۹۴ سال داشت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin