چانگ هوآ، سفیر چین در تهران با سیداحسان خاندوزی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، خاندوزی در ابتدای این دیدار ضمن تبریک فرارسیدن پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و چین بر اهمیت تداوم روابط مثبت و رو به رشد تهران و پکن در عرصه‌های مختلف تأکید کرد و گفت: روابط دوستانه و پایدار دو کشور پشتوانه محکمی برای ارتقاء سطح مناسبات فی‌مابین در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بویژه روابط پارلمانی ایران و چین است.

وی همچنین بر آمادگی کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی جهت برقراری روابط با همتایان خود در پارلمان چین به منظور فراهم نمودن زیر ساخت‌های قانونی مورد نیاز برای همکاری‌های عملیاتی دو کشور تاکید کرد.

خاندوزی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت مشارکت بیشتر در اجرای برنامه جامع راهبردی ایران و چین و لزوم تقویت همکاری‌های پارلمانی برای تسهیل روندها و فرآیندهای اجرایی شدن سند 25 ساله، تصریح کرد: تا به امروز گام مهمی در اجرای این سند برداشته نشده است. امیدواریم در دولت جدید جمهوری اسلامی ایران شاهد ارتقاء در روابط فی‌مابین باشیم.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار با اشاره به تأثیر تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا در کاهش سطح مراودات اقتصادی دو کشور بیان داشت: پاسخ عملی ایران و چین در بی اثر کردن فشار حداکثری آمریکا این است که بتوانیم ظرف سال‌های آینده حجم مبادلات تجاری فی‌مابین را به دو برابر شرایط فعلی برسانیم.

چانگ هوآ، سفیر چین در تهران نیز در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه همکاری‌های ایران و چین، تبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور را عامل تحکیم روابط و پیوندهای فی‌مابین دانست.

سفیر چین در ادامه با اشاره به پنجاهمین سالگرد روابط بین ایران و چین بر راهبردی بودن روابط دو کشور تاکید کرد و افزود: دولت چین از توسعه و تقویت روابط دوستانه با جمهوری اسلامی ایران استقبال و حمایت می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به خروج آمریکا از برجام و روند مذاکرات پیش‌رو در وین گفت: کاخ سفید با استفاده از ابزار سیاسی و اقتصادی در امور داخلی کشورها دخالت و آنها را نیز تحریم می‌کند. چین قاطعانه با این نوع رفتار مخالف بوده و آمریکا را عامل اصلی وضع موجود می‌دانیم.

سفیر چین در پایان این دیدار بر لزوم اجرای برنامه جامع همکاری و تقویت روابط نهادهای مردمی از جمله مجالس دو کشور تاکید نمود.

شایان ذکر است در این دیدار ابوالفضل عمویی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی حضور داشت و با سفیر چین در خصوص مسائل سیاسی، اقتصادی و پارلمانی به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin