نمایندگان یونیسف پیشنهاد طرح فیلم سازی برای کودکان را فرصتی برای بیان دغدغه کودکان سراسر دنیا دانستند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نشست تخصصی ترویج مشارکت کودکان و نوجوانان در تولیدات سینمایی همزمان با آخرین روز برپایی بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان، با حضور محمد المنیر صفی الدین نماینده صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در ایران، سایمون اینگرام مدیر ارتباطات و مهتاب کرامتی بازیگر سینما و سفیر صلح یونیسف و جمعی از اهالی رسانه و بازیگران کودک برگزار شد.

اینگرام در این نشست به اجرای طرح« 60 ثانیه ویدئو توسط کودکان» یونیسف اشاره کرد و گفت: در این طرح اصل بر دخالت دادن کودکان است، تا تمام پرو‍ژه تولید را برعهده گیرند. البته این طرح یک اتفاق جدید و خاص نیست، شاید برخی کشورها مشابه این اقدام را انجام داده باشند.

وی سابقه این طرح را 11 سال عنوان کرد و افزود: این طرح ویژگی هایی دارد که آن را خاص کرده است. در واقع در کارگاه های آموزشی طرح 60 ثانیه ویدئو توسط کودکان بچه ها در قالب گروه های 15 تا 20 نفره حضور دارند و به کمک کارگردانان و فیلم سازان حرفه ای به مدت 5 روز با شیوه های فیلمسازی، اصول داستان گویی و تدوین آشنا می شوند.

اینگرام با بیان اینکه دفتر اصلی این موسسه در آمستردام هلند است، خاطرنشان کرد: این طرح براساس پیمان نامه حقوق کودک که ایران هم عضو آن است ، اجرا می شود و فرصتی در اختیار کودکان قرار می دهد تا عقیده و نظر خود را در قالب فیلمی یک دقیقه ای بیان کنند.

به گفته این مقام مسئول در یونیسف، موضوعات این فیلم ها آزاد بوده و کودکان می توانند از زندگی روزانه و شخصی خود تا مسائل کلی تر و عمومی تر را سو‍ژه فیلم های خود قرار دهند.

وی تصریح کرد: انتخاب کودکان در این طرح براساس نهادها و سازمان های مرتبط با یونیسف است و به طور معمول تلاش می شود از گروه ها و رده های سنی مختلف استفاده شود با این وجود اغلب آنها سنینی 12 تا 20 ساله دارند.

وی افزود: نیروهای متخصص دراین طرح به کودکان کمک می کنند، اما مدیریت و ایده اصلی کار با بچه هاست. اگر چه شیوه های بیان مستند گونه در این فیلم ها رد نمی شود، اما به طور کلی باید داستان تولیدات ابتدا و انتهایی داشته باشد.

اینگرام یادآور شد: پیش از این قرار بود این طرح در ایران هم اجرا شود، اما بنا به دلایلی به تاخیر افتاد، با این وجود برای اجرای این طرح هنوز دیر نیست.

مهتاب کرامتی بازیگر سینما و تلویزیون و سفیر صلح یونیسف نیز در سخنانی گفت: فیلم سازی در ایران همیشه جدی گرفته شده و امروز نیز مطمئنم با کمک ارگان ها و نهادهای مرتبط می توانیم این طرح را به شیوه گسترده ای درایران هم اجرا کنیم.

وی از بنیاد فارابی خواست در صورت امکان، بخشی را برای فیلم سازی کودکان در جشنواره سال آینده در نظر گیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin