سفیر سوئد در ایران با اشاره به آمادگی سرمایه‌گذاران سوئدی برای همکاری در صنعت حمل‌ونقل ایران گفت: این موضوع به تمایل و موافقت ایران بستگی دارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ماتیاس لنتز با بیان اینکه شرکت‌های سوئدی از دیرباز در بخش‌های مختلف حمل‌ونقل ایران حضور جدی داشته‌اند، افزود: ایران بازار مهمی برای شرکت‌های اسکانیا و ولو به‌شمار می‌رود و این شرکت‌های بزرگ نقش مهمی در نوسازی ناوگان تجاری و حمل‌ونقل مسافری ایران ایفا می‌کنند.

وی گفت: این شرکت‌ها تمایل بسیار زیادی برای ازسرگیری فعالیت‌های خود در ایران دارند؛ اما باید توجه داشت که حضور در پروژه‌های راهسازی یا احداث راه‌آهن به‌دلیل عظیم بودن این پروژه‌ها نیازمند تشکیل کنسرسیومی از شرکت‌های مختلف است و شرکت‌های سوئدی نیز می‌توانند به‌عنوان بخشی از این کنسرسیوم‌ فعالیت کنند.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته شرکت‌های سوئدی در کنسرسیومی به این منظور حضور داشتند؛ اما به‌دلیل تأخیر در تصمیم‌گیری قرارداد مذکور لغو شد و آن‌ها مجبور به ترک ایران شدند.

سفیر سوئد در ایران تأکید کرد: آنچه سفارت سوئد در این زمینه قادر به انجام آن است تا اندازه زیادی تابع سیاست‌های دولت ایران است. در صورت تمایل ایران به بهینه‌سازی و افزایش ایمنی جاده‌ها، برنامه‌ریزی در راستای تولید و جایگزینی سوخت‌های سبز، سوئد آمادگی و توان لازم برای فعالیت و همکاری در این بخش‌ها را داراست.

لنتز یادآور شد: به‌عنوان ‌مثال اخیراً سمیناری در زمینه ایمنی جاده‌ای برگزار کردیم که ایران نیز در آن حضور داشت و در صورتی‌که سیاست دولت ایران در این زمینه مبتنی بر همکاری با سوئد و شرکت‌های سوئدی باشد، ما به‌عنوان سفارت، آماده فراهم کردن زمینه همکاری فی‌مابین هستیم.

وی با بیان اینکه با برگزاری سمینار یا کنفرانس و حضور در آن اقدام خاصی صورت نخواهد گرفت، افزود: اگر این اجلاس‌ها یا سمینارها به صورت واقع‌گرایانه و با توجه به شرایط واقعی تشکیل و امکان فعالیت و همکاری میان شرکت‌های سوئدی و ایرانی در آن فراهم شود می‌توان با حضور در این رویدادها زمینه را برای سرمایه‌گذاری و فعالیت مشترک فراهم ساخت.

سفیر سوئد گفت: در مورد تمایل شرکت‌های سوئدی به فعالیت در ایران باید تأکید کرد که این شرکت‌ها به‌خوبی از زیرساخت‌ها و توانایی‌های صنعتی ایران آگاهی و علاقه زیادی نیز برای فعالیت در این کشور دارند.

لنتز در پاسخ به این سؤال که “با توجه به پیشتازی سوئد در انرژی‌های سبز و پایدار به ویژه در انرژی‌های نو در حوزه حمل‌ونقل، چرا ارتباط چندانی بین دوکشور در این زمینه وجود ندارد؟”، اظهار کرد: همکاری در این زمینه‌ها مستلزم درخواست و تمایل طرف ایرانی است و در صورت ابراز موافقت، تمایل و درخواست ایران، سفارت سوئد از آمادگی کامل برای فراهم کردن حضور هیئت‌های تخصصی سوئدی در این حوزه‌ها برخوردار است.

وی یادآور: همان‌طور که گفته شد اقتصاد سوئد یک اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد است و دولت سوئد نمی‌تواند شرکت‌های سوئدی را مجبور به حضور و فعالیت در ایران کند؛ اما با توجه به آشنایی شرکت‌های سوئدی با زیرساخت‌ها و فضای مناسب فعالیت صنعتی در بخش‌های مختلف ایران و علاقه زیاد آن‌ها برای حضور در ایران، در صورت تمایل، سفارت می‌تواند زمینه و شرایط آشنایی، دیدار و همکاری طرفین را فراهم کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin