سفیر ترکیه در تهران با غلامعلی حدادعادل عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی دیدار و گفتگو کرد.حداد عادل در ابتدای این دیدار ضمن بیان روابط دوستانه و اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور، گفت: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم منطقه با سابقه تاریخی و تمدنی غنی طی قرون متمادی همواره براساس احترام متقابل و ارزش‌های مشترک فرهنگی و مذهبی در کنار هم زیسته اند.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات و اسلامشهر در ادامه روابط میان ایران و ترکیه را روابطی حسنه و رو به رشد خواند وافزود: روابط دو کشور در حال حاضر در عالی‌ترین سطح از نظر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قرار دارد و اراده مسئولان دو کشور بر توسعه و گسترش مناسبات فیمابین استوار است.

وی همچنین برتداوم رایزنی‌ها میان مجالس دو کشور در خصوص موضوعات موردعلاقه طرفین تأکید کرد و آن را زمینه ساز تحکیم و تقویت ارتباطات دوستانه در همه زمینه‌ها برشمرد.

حداد عادل، همچنین بر اهمیت همکاری‌های دو کشور برای حل بحران‌های موجود در منطقه و به‌ویژه بحران سوریه و ارتقاء صلح و امنیت در جهان اسلام تأکید کرد.

همچنین “اومیت یاردیم” سفیر ترکیه در تهران نیز در ادامه این دیدار روابط ترکیه و ایران را روابطی خوب و رو به گسترش توصیف کرد و گفت: عزم و اراده مسئولان  ترکیه بر گسترش مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها قرار دارد.

وی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بازیگری مهم در منطقه خواند وافزود: با توجه به زمینه‌های مشترک  همکاری در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی واقتصادی لزوم استفاده از ظرفیت‌های دو کشور برای توسعه و گسترش روابط دوستانه بیش از پیش احساس می‌شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin