محمدجواد لاریجانی در دیدار با سفیر سوئیس در تهران که به منظور پیگیری برنامه اجلاس آتی دوجانبه حقوق بشری ایران و سوئیس انجام شد درباره روابط ایران و آمریکا گفتگو کردند.دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در دیدار با سفیر سوئیس با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: اقای دکتر روحانی به سمت کاهش تنش ها گام بر می دارد ولی امیدواریم آمریکایی ها سیاست خصمانه خود را تعدیل کنند.

لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به نتیجه انتخابات  ریاست جمهوری تغییری در چشم انداز روابط ایران و غرب  دیده می شود یا خیر گفت : آقای دکتر روحانی سیاستمداری با سابقه، مسلط و دقیق در مسائل سیاست خارجه است و مشی ایشان اعتدال است و در جهت مهار تنش ها و کاهش آنها گام برخواهد داشت.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه گفت:  با این همه باید توجه داشت که آنچه باعث خصومت آمریکا با ملت ما در طول بیش از سی سال گذشته شده، سیاست های سلطه طلبانه و یکجانبه گرایانه آمریکا نسبت به ایران و تعریف منافع نامشروع در منطقه بوده است.

جواد لاریجانی افزود از آنجا که عمده این سیاست های سلطه طلبانه آمریکا نسبت به ایران و منطقه با شکست مواجه شده و ما به وضوح برخی از آنها را مثل شکست هایی که آمریکایی ها در افغانستان متحمل می شوند می بینیم امیدوار هستیم آمریکایی ها گام های موثری را برای تعدیل سیاست های یکجانبه گرایانه و خصومت با کشور ما بردارند.

در این دیدار خانم “لیویا لئو آگوستی” سفیر سوئیس با شگفت انگیز خواندن انتخابات ریاست جمهوری در ایران گفت: حضور مردم در انتخابات بسیار پر رنگ بود و نتیجه آن نیز موجی از رضایت و شادی را در میان مردم پدید آورده است که موضوع بسیار مهم و حائز اهمیتی است. او همچنین تاکید کرد که این انتخابات و نتیجه آن از حیث بین المللی برای ایران بسیار ارزشمند بوده است.

در این دیدار  دو طرف با ابراز امیدواری برای توسعه روابط دوجانبه حقوق بشری و سایر روابط میان ایران و سوئیس درباره زمان، نحوه برگزاری و موضوع اجلاس دوجانبه حقوق بشری آتی دو کشور با یکدیگر گفت و گو کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin