جشنواره “تک درنای سفید سیبری” به همت انجمن حمایت از پرندگان مهاجر فریدونکنار با حضور سفیر فنلاند در ایران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سومین جشنواره فرهنگی هنری امید با عنوان «تک درنای سفید سیبری» با حضور “هاری کمراینن” سفیر فنلاند در ایران، خانم “النا ووسلوو” مشهور به “النا توکلی” دوستدار طبیعت از کشور فنلاند، پروفسور شارع‌پور استاد دانشگاه و اسماعیل‌زاده رئیس آموزش و پرورش فریدونکنار در مدرسه شهیدان رضایی روستای بنه‌کنار شهرستان فریدونکنار برگزار شد.

در این مراسم “سید عظیم اسماعیل‌زاده” رئیس آموزش و پرورش فریدونکنار با اشاره به ورود تک درنای سفید سیبری به تالاب بین‌المللی فریدونکنار که در کنوانسیون جهانی رامسر به ثبت رسیده است، گفت: با برنامه‌های آموزشی ویژه و همکاری سازمان مردم نهاد حمایت از پرندگان مهاجر فریدونکنار برای دانش‌آموزان فعالیت‌های فرهنگی خوبی طرح‌ریزی شده است.

“هاری کمراینن” سفیر کشور فنلاند در ایران نیز با اهدای جوایزی به برگزیدگان جشنواره اظهار داشت: طبیعت فریدونکنار گوشه‌ای از بهشت را نمایان کرده و وظیفه همگان است با دلسوزی و جدیت از این طبیعت و تالاب‌ها حمایت و محافظت کنند.

سفیر فنلاند در ادامه افزود: خیلی خوشحالم که مردم و به‌ویژه نوجوانان مدرسه‌ای به پرندگان علاقمند هستند و ما نیز حاضریم برنامه‌های حمایتی برای حفاظت از گونه‌های کمیاب ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه نباید اجازه سودجویی برخی افراد سودجو و شکارچی پرندگان را داد، تصریح کرد: با فعالیت‌های فرهنگی می‌توان زمینه را برای درک بیشتر و اطلاعات عمیق‌تر مردم از گونه‌های موجود در تالاب‌های منطقه و لزوم محافظت از این پرندگان اشاعه داد.

خانم النا ووسلوو نیز در این برنامه خواستار حمایت همه جانبه درنای سفید سیبری آخرین گونه نایاب این پرندگان شد.

ووسلوو افزود: در هیچ کشوری برنامه‌های اینگونه و حمایت‌های مردمی از پرندگان سیبری و مهاجر انجام نمی‌شود، در یک روستای کوچک که نزدیک یک آب‌بندان قرار دارد این همه اشتیاق نسبت به محیط زیست ستودنی است و مردم منطقه شوق وافری به محیط زیست خود دارند.

وی گفت: 2 ـ 3 سالی است که طرح احداث یک برج دیدبان محیط زیست در منطقه تالاب‌های فریدونکنار را دنبال می‌کنیم؛ در فنلاند از این گونه برج‌ها ایجاد کردیم اما در فریدونکنار به دلیل پیچیدگی و وسعت منطقه هنوز موفق به انتخاب منطقه ویژه برای احداث این برج نشده‌ایم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin