سفیر كوبا در ایران، با پیشنهادات متنوع برای توسعه همكاری اقتصادی بین ایران و كوبا با رئیس اتاق بازرگانی ایران دیدار و تبادل نظر کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، “غلامحسین شافعی” رئیس اتاق بازرگانی ایران در دیدار با “ولادیمر اندرس گزاس كسادا” سفیر کوبا در ایران ضمن اشاره به مبارزات آزادی‌خواهانه مردم كوبا، گفت: ایران و كوبا اشتراكات بسیاری با یك‌دیگر دارند ولی علی‌رغم همه این‌ها، روابط تجاری آن‌ها در سطح مطلوبی قرار ندارد. بنا‌براین باید با نگاه جدید نسبت به این موانع و مشكلات شرایط را برای توسعه روابط امكان‌پذیر کنیم.

شافعی در ادامه، اطلاعات و شناخت از ظرفیت‌های كشورها را عامل توسعه روابط ارزیابی كرد و افزود: نبود اطلاعات، مبادله كالا و خدمات را با مشكل روبه‌رو می‌سازد. دو كشور باید امكان تبادل آگاهی را برای بخش‌های خصوصی آماده كنند. در حقیقت سفارتخانه‌ها می‌توانند در این زمینه نقش‌آفرین باشند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران وجود مناطق آزاد تجاری دو كشور را یكی دیگر از زمینه‌های توسعه همكاری‌ها دانست و خاطرنشان كرد: مناطق آزاد می‌توانند راهی برای رسیدن كالاهای كوبایی به بازار آسیای مركزی، چین و هند باشد؛ به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این مناطق، امكان بهره‌گیری از تسهیلات خاصی را فراهم می‌سازد.

در ادامه این دیدار “ولادیمر اندرس گزاس كسادا” سفیر كوبا در ایران، طی نامه‌ای به امضای اتاق بازرگانی این كشور از شركت‌های ایرانی برای حضور در سی و دومین نمایشگاه صنعتی این كشور دعوت كرد. این نمایشگاه مهم‌ترین نمایشگاه در كشور كوبا به شمار می‌آید.

وی هم‌چنین از آماده بودن یادداشت تفاهمی كه در سپتامبر 2011 میلادی بین اتاق‌های بازرگانی ایران و كوبا تنظیم شده است خبر داد و گفت: امیدواریم كه این تفاهم‌نامه در شانزدهمین كمیسیون مشترك بین دولت‌ها به امضا برسد. البته هم‌چنان تاریخ برگزاری این كمیسیون به دلیل وجود برخی مسائل با توافق دو کشور مشخص نشده است.

سفیر كوبا ادامه داد: به دنبال آن هستیم كه قبل از برگزاری این جلسه مشكلاتی چون مسائل بانكی را برطرف كنیم و پس از آن، نشست خوبی را ترتیب دهیم.

“ولادیمر اندرس گزاس كسادا” سفیر كوبا در ایران تهاتر را، راه حل مناسبی برای مشكل بانكی موجود بین دو كشور دانست و تشریح كرد: اگر بتوانیم از طریق امضای چند تفاهم‌نامه مشكلات بانكی موجود را برطرف سازیم، زمینه برای توسعه روابط مناسب خواهد شد. از این طریق جلسه كمیسیون بین دولت‌ها نیز در شرایط بهتری برگزار می‌شود.

سفیر كوبا در ادامه از تشكیل هلدینگ شركت‌های دولتی داروسازی در این كشور خبر داد. وی ادامه داد: سیاست‌های اقتصادی كوبا در حال تغییر است در پی آن هستیم كه به اقتصاد از دید شركت‌ها بنگریم و نه دولت و بخش دولت را از بخش خصوصی جدا كنیم. این‌گونه، شركت‌ها آزادی بیشتری پیدا می‌كنند.

وی با اعلام این خبر كه به تازگی قانون سرمایه‌گذاری خارجی در كوبا تصویب شده است كه قانون گذشته را تغییر داده و سهولت بیشتری به آن بخشیده است، افزود: مدت کوتاهی است منطقه آزاد تجاری در كوبا ایجاد شده كه هنوز به طور رسمی كار خود را آغاز نكرده است. این بخشی ظرفیت خوبی برای پذیرش كشتی‌های تجاری دارد.

منطقه آزاد مذكور واقع در خلیج مكزیك بوده و می‌تواند در ارتباط بین آسیا و اروپا با قاره آمریكا مورد استفاده قرار گیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin