سفیر قزاقستان در نشست با تجار استان خراسان شمالی در بجنورد از دایر شدن سه شعبه بانک قزاقی در ایران برای تسهیل در مبادلات ارزی خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، امریوف بغداد کولتائویچ خاطرنشان کرد: قوانین صدور ویزا برای قزاقستان تسهیل شده و برای تسهیل در رفت و آمد تجار ایرانی، از اول سال آینده میلادی، ویزا با اختیارات سفارت در تهران بدون داشتن دعوتنامه صادر خواهد شد. ایران هم اکنون برای اتباع قزاق، ویزای فرودگاهی یک ماهه نیز صادر می کند.

وی با بیان اینکه خراسان شمالی، برای قزاقستان استان مهمی است یادآور شد: در حال رایزنی هستیم به زودی دو پایانه بزرگ غلات و بارانداز در داخل خاک ایران در اینچه برون و بندرعباس دایر کنیم.

سفیر قزاقستان افزود: برای راه آهن قزاقستان ترکمنستان ایران هم که از غرب چین آغاز می شود، هفت میلیارد دلار سرمایه گذاری شده و قصد داریم به کمک ایران از این طرح بزرگ سودآوری کنیم.

بغداد کولتائویچ خاطرنشان کرد: هیچ محدودیتی برای گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری با ایران نداریم و استان موردنظر در قزاقستان زمینه ورود تجار خراسان شمالی به بازار بزرگ قزاقستان خواهد بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد:به دنبال این هستیم که بین استان خراسان شمالی و یکی از استان های قزاقستان خواهر خواندگی ایجاد کنیم.

استاندار خراسان شمالی هم در دیدار با سفیر قزاقستان، با بیان اینکه استان خراسان شمالی می تواند دروازه ورود ایران به کشورهای آسیای میانه باشد، گفت: در پی گسترش مبادلات اقتصادی با کشورهای همسایه به ویژه کشور مسلمان قزاقستان هستیم تا زمینه ارتقای هر دو کشور فراهم شود.

محمدرضا صالحی با اعلام بهره گیری از ظرفیت های قطار اینچه برون گفت: اجرای راه آهن گرگان بجنورد مشهد هم زمینه توسعه مبادلات اقتصادی را فراهم خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که قزاقستان بخواهد در استان خراسان شمالی کنسولگری دایر کند، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این استان، آمادگی تاسیس آن را خواهد داشت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin