سفیر دانمارک در ایران در دیدار با شهردار شیراز زمینه‌های مشترک همکاری‌ در حوزه هوشمندسازی شهری، حمل و نقل توسعه یافته و راهکارهای ارتقای مدیریت شهری را بررسی کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دنی عنان سفیر دانمارک در ایران طی این دیدار گفت: فردا مراسم افتتاح اتوبوس دیابت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری شیراز برگزار می شود که این اتوبوس، هفتمین اتوبوس دیابت در ایران است که با همکاری شرکت دانمارکی و مقامات محلی راه اندازی می شود.

وی افزود: در صورت تمایل شهرداری شیراز می توان با مشارکت شرکت های دانمارکی رویدادهایی به ویژه در حوزه غذای سالم ایجاد کرد.

وی تبادلات فرهنگی را یکی دیگر از فرصت های مشترک همکاری ایران و دانمارک دانست و افزود: مقرر شده در سپتامبر پیش رو جشنواره فیلمی در ایران برگزار شود که در صورت امکان می توان این جشنواره را در شیراز نیز برگزار کرد.

سفیر دانمارک در ایران ضمن اشاره به اینکه نگاه مثبتی به برقراری ارتباط فرهنگی با ایران وجود دارد، اضافه کرد: پیش از این نیز در حوزه ارتباطات دانشگاهی همکاری هایی همچون کاوش های مشترک باستان شناسی، آموزش زبان فارسی به دانشجویان دانمارکی، پژوهش های مشترک در زمینه عصب شناسی و … انجام شده است.

دنی عنان، با بیان اینکه به نمایندگی از دولت دانمارک از تحریم های علیه ایران به ویژه تحریم های ثانویه که تجارت خارجی را تحت تاثیر قرار داده، حمایت نمی کنم، افزود: متاسفانه تحریم ها منجر به خروج بسیاری از سرمایه گذاران از ایران شد و در صورت تغییر شرایط آمادگی همکاری با ایران همچون گذشته وجود دارد.

شهردار شیراز نیز در این دیدار گفت: فرصت های سرمایه گذاری مناسبی در حوزه مدیریت شهری همچون حمل و نقل، گردشگری، هوشمندسازی و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان در شیراز وجود دارد و آمادگی داریم که در این حوزه ها با کشور دانمارک همکاری کنیم.

حیدر اسکندرپور با تاکید بر اینکه پذیرای سرمایه گذاران دانمارکی در شیراز هستیم، گفت: سرمایه گذاران این کشور را به سرمایه گذاری در زمینه های اقتصادی و گردشگری دعوت می کنم.

وی با بیان اینکه شهرداری ها می توانند مستقل از مسائل سیاسی در حوزه مسائل مدیریت شهری با یکدیگر همکاری کنند، افزود: در شرایط کنونی شهرداران کلانشهرها می توانند روابط بین شهری را افزایش دهند و شیراز نیز تجارب خوبی در برقراری ارتباط با شهرهای اروپایی همچون درسدن آلمان دارد.

اسکندرپور خاطرنشان کرد: شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی ایران آمادگی تبادلات فرهنگی با کشورهای اروپایی را دارد و می توانیم که با یکی از شهرهای مهم دانمارک پیمان خواهرخواندگی و روابط فرهنگی برقرار کنیم.

شهردار شیراز یکی دیگر از فرصت های همکاری شهرهای دانمارک با شیراز را برقراری تعاملات دانشگاهی دانست و افزود: دانشگاه شیراز جایگاه ویژه ای در بین دانشگاه های ایران و توانمندی بالایی برای برقراری ارتباط با دانشگاه های طراز اول جهان را دارد.

وی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه علاوه بر اینکه چالش هایی را برای ایران ایجاد کرده اما می تواند فرصت های مناسب سرمایه گذاری را نیز فراهم کند، افزود: در استان فارس و شهر شیراز فرصت های سرمایه گذاری بسیاری وجود دارد و ایرانیان در دوران پس از تحریم و گشایش اقتصادی آن دسته از کشورها و سرمایه گذارانی که در روزهای سخت کنارشان بودند را فراموش نمی کنند و قطعا با آنها مبادلات تجاری بیشتری خواهند داشت.

اسکندرپور با اشاره به لزوم ایفای نقشی پررنگ تر توسط اتحادیه اروپا در برجام گفت: مردم ایران جایگاه ویژه ای برای اروپا در نظر دارند و معتقدند که این مجموعه کشورها می توانند از موضع منفعلانه خارج و نقشی جدی تر در برجام داشته باشند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin