در دیدار آقای ساتوشی ماتسوشیتا، معاون رایزن فرهنگی سفارت ژاپن در ایران با دکتر حامد وفایی، رییس مرکز پژوهشی آسیای دانشگاه تهران در خصوص همکاری های دوجانبه تبادل نظر و بر لزوم گسترش همکاری های پژوهشی با این کشور توافق شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار که دکتر آیت حسینی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و مدیر برنامه های حوزه ژاپن مرکز پژوهشی آسیا نیز حضور داشت، ظرفیت های همکاری سفارت ژاپن با دانشگاه تهران در حوزه های پژوهشی و فرهنگی مرور شد.

دکتر وفایی در این دیدار ضمن معرفی مرکز پژوهشی آسیا ظهار داشت: معرفی و تحلیل بی واسطه ابعاد مختلف فرهنگ ها و تمدن های آسیایی به جامعه دانشگاهی ایران از جمله رسالت های مرکز پژوهشی آسیای دانشگاه تهران است که با توجه به راهبرد نگاه به شرق در ایران مورد حمایت بی دریغ مدیریت دانشگاه تهران قرار داشته و از این منظر ظرفیت های قابل توجهی برای تعامل با کشورهای این حوزه وجود دارد.

رییس مرکز پژوهشی آسیای دانشگاه تهران همچنین گفت: انجام عملگرایانه تعاملات پژوهشی با کشورهای حوزه شرق و جنوب شرق آسیا از برنامه های جدی مرکز بوده و امیدواریم سفارت ژاپن تسهیلات لازم برای تقویت این مناسبات بین دانشگاه تهران و مراکز علمی – پژوهشی کشور ژاپن را فراهم نماید.

وفایی همچنین بر لزوم بهره گیری دو طرف از ظرفیت سایر مراکز تحقیقات آسیایی (ARCs) تاکید و از آمادگی کامل دانشگاه تهران برای گسترش روابط پژوهشی با همتایان ژاپنی خبر داد.

 در این دیدار همچنین آقای ساتوشی ماتسوشیتا، معاون رایزن فرهنگی سفارت ژاپن با استقبال از همکاری علمی – پژوهشی با دانشگاه تهران و مرکز پژوهشی آسیا از آمادگی سفارت ژاپن برای حمایت از برنامه های مرکز سخن گفت.

آقای ماتسوشیتا که سابقه تحصیل در دانشگاه تهران را داشته با بیان اینکه دانشگاه تهران را خانه خویش می داند، از تماسل ژاپن برای گسترش مناسبات علمی – پژوهشی با دانشگاه تهران خبر داد.

در این دیدار همچنین در خصوص همکاری دو طرف در حوزه نمایش، تحلیل و نقد فیلم های سینمای اندیشه ژاپن در دانشگاه تهران و پشتیبانی در حوزه تولید محتوا در حوزه فرهنگ و جامعه ژاپن در مرکز آسیا تبادل نظر شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin