در دیدار سفیر هند در ایران با هیات رئیسه اتاق زاهدان، افزایش همكاری‌ها و گسترش روابط میان دو كشور مورد تأكید قرار گرفت.به آوا دیپلماتیک، “عبدالحکیم ریگی” رئیس اتاق زاهدان در دیدار با سفیر هند در ایران با ارائه گزارشی از وضعیت سیستان و بلوچستان، میزان مبادلات تجاری دو کشور ایران و هند در سال 2012 را برابر با 4/6 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: مقایسه میزان یاد شده و مقدار مشابه سال گذشته و افزایش قابل توجه آن توان و پتانسیل بالای دو کشور در گسترش مبادلات تجاری را نشان می دهد.
وی به وضعیت ویژه منطقه آزاد چابهار اشاره كرد و یاد آور شد: وجود منطقه آزاد چابهار و دسترسی به آب‌های آزاد از مهم‌ترین پتانسیل‌های استان است و امیدوار هستیم قدم‌های سریع‌تری برای توسعه مبادلات دو جانبه برداشته شود.
“سریو استاوا” سفیر هند در ایران نیز بر اهتمام کشورش به مشارکت در تبادلات وافزایش حجم تجارت در این منطقه تأکید كرد و از قصد کشورش مبنی بر اجرای آزمایشی ارسال بار از طریق چابهار به مرز میلک خبر داد.
وی افزود: این کشور علاقمند است در بخش‌های توسعه ترانزیت و تجارت و نیز استفاده از ظرفیت‌های بندر چابهار برای تأمین نیازهای سایر استان‌های کشور ایران سرمایه‌گذاری كند.
سفیر هند خواستار فعال‌تر شدن منطقه آزاد چابهار شد و خاطرنشان كرد: ترانزیت کالا برای هند از طریق چابهار با توجه به مسافت کمتر مقرون به صرفه‌تر از بندرعباس خواهد بود، ضمن این‌كه پیشنهاد ما معرفی شدن چابهار به‌عنوان بندر ویژه اقتصادی مواد غذایی است.
«محمدعلی نشاطی» عضو هیأت رئیسه اتاق زاهدان نیز ضمن ارائه گزارشی از توانمندی‌های صادراتی و معدنی استان، خواستار گسترش تعاملات دو جانبه با هند شد و تصریح كرد: “سیستان ‌و بلوچستان” و “هند” از زمان‌های بسیار دور ارتباطات تجاری تنگاتنگی داشته‌اند و باتوجه به موقعیت استان، باید برای گسترش روابط تجاری مسؤولان ذی‌ربط چاره اندیشی شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin