مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: موسسه علوم و فنون این جزیره و خانه نوآوری و فن آوری نایروبی پایتخت جمهوری کنیا توافقنامه همکاری منعقد می کنند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مهدی کشاورز در نشست مشترک با جاشوا گاتیمو آگوتا، سفیر جمهوری کنیا در ایران، با اشاره به ظرفیت های موجود در جزیره کیش گفت: موسسه علوم و فنون کیش برای انعقاد توافقنامه ای با خانه نوآوری و فن آوری نایروبی بر لزوم اهمیت همکاری های مشترک میان ۲ کشور آمادگی لازم را دارد.

وی در رابطه با بازدید سفیر جمهوری کنیا در ایران از ظرفیت های گردشگری کیش افزود: انتظار داریم روابط دوستانه ای که میان ۲ کشور وجود دارد در حوزه های خاص اقتصادی، تجاری و به ویژه گردشگری جزیره کیش مورد توجه ویژه ای قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: با کشور کنیا دروازه ورودی شرقی آفریقا است و برای تحقق تبادلات تجاری اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و فنی؛ ضروری است روابط ایران و کنیا توسعه یابد.

با اشاره به ظرفیت های سرمایه گذاری هتلینگ، کلوپ های تفریحات دریایی، زمین های فوتبال در جزیره کیش، اظهار داشت: کشور کنیا در حوزه ورزش های فوتبال و دو میدانی، سرآمد کشور های دیگر است و با توجه به ظرفیت های موجود می توانیم سرمایه گذاری و همکاری های مشترک داشته باشیم.

کشاورز با بیان این که منطقه آزاد کیش از آمادگی لازم برخوردار است یادآور شد: در صورت فراهم شدن شرایط؛ پیگیری های لازم برای برقراری پرواز مستقیم بین کیش و نایروبی انجام می شود که این مهم زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری تجاری و یا تبادل محصولات مختلف ایران خواهد شد.

سفیر جمهوری کنیا در تهران، با اشاره به تشابه اقلیمی و بافت شهری و همچنین وجود منطقه بومی نشین کیش و مومباسا در کنیا اظهار داشت: این منطقه نیز مانند کیش قطب گردشگری کنیا و جزیره ای در کنار دریای پهناور با درختان نخل و صخره های مرجانی است.

جاشوا گاتیمو آگوتا با بیان این که شهر تاریخی حریره و شهر زیر زمینی کاریز یکی از ظرفیت های گردشگری منحصربفردی است که از جذابیت قابل توجهی برخوردار است، گفت: توپ جنگی که به صورت نمادین در شهر حریره در معرض دید عموم قرار گرفته است به عنوان یکی از سلاح های جنگی کشور پرتقال بود امروزه از جذابیت های گردشگری کیش محسوب می شود و بیانگر تجربه تاریخی مشترک کیش و کنیا است.

سفیر کنیا با اشاره به فعالیت آژانس های هواپیمایی در حوزه گردشگری و برقراری خطوط پروازی این دو کشور، افزود: ایران جذابیت های زیادی برای مردم جمهوری کنیا دارد و با توجه به تمدن دیرینه ایران و برقراری پرواز کیش به دوحه می توانیم از این ظرفیت ها بهره مند شویم.

وی با اشاره به ورزش ماراتن که می تواند گزینه مناسبی برای برگزاری این مسابقات میان ایران و کنیا باشد، گفت: تحقق این مهم می تواند به عنوان گردشگری ورزشی مطرح شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin