سفیر هند در ایران به همراه جمعی از تجار و بازرگانان این کشور در اتاق بازرگانی تهران با یحیی آل اسحاق دیدار کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی تهران در دیدار با “سریو استاوا” سفیر هند در ایران با بیان اینکه تحولات صورت گرفته در مناسبات اقتصادی ایران و هند تنها منوط به برداشتن گام های عملیاتی و جدی است، این اطمینان را به سفیر هند و هیئت تجاری این کشور داد که تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا گره های پیش آمده در مناسبات اقتصادی را از طریق رایزنی با مقامات دولتی ایران برطرف کند.
وی همچنین خاطرنشان کرد که اتاق بازرگانی تهران به عنوان بزرگترین تشکل اقتصادی ایران، جلودار بسط و گسترش روابط اقتصادی ایران و هند بوده و به این منظور اعزام هیئت های تجاری و برقراری نمایشگاه های بازرگانی و صنعتی در دو کشور را به طور جدی پیگیری خواهد کرد.
“سریو استاوا” سفیر هند در ایران نیز در این دیدار ضمن ابراز خوشنودی خود از روند رو به جلو همکاری های اقتصادی دو کشور و تداوم اعزام هیئت های تجاری و راه اندازی نمایشگاه ها، از توافقات اخیر صورت گرفته میان هیئت بانک مرکزی ایران و مقامات مسئول هند خبر داد.
سفیر هند در ایران با اعلام اینکه مذاکرات هیئت بانک مرکزی ایران و مقامات هند به توافقاتی در زمینه گشایش مناسبات پولی و بانکی دست پیدا کرده اند، بیان داشت: طبق آخرین خبرها امکان استفاده اعتباری کوتاه مدت و بلندمدت برای کارهای تجاری و سرمایه گذاری فراهم شده است.
سریو استاوا به سفرهایی که یک هیئت از فعالان بخش انرژی هند به تهران داشته اند، اشاره کرد و افزود: طی 6 ماه گذشته این هیئت اقتصادی 3 سفر به تهران داشت و سرانجام موفق شد در مذاکرات خود با طرف های ایران، توافقنامه احداث یک واحد کارخانه تولید کود شیمیایی در ایران را به امضا برساند.
وی همچنین از ادامه مذاکرات هند و ایران در زمینه احداث خط لوله گاز میان دو کشور خبر داد و خاطرنشان کرد که کشور هند پیشنهاد قیمت گاز ارسالی از ایران به این کشور را به مقامات وزارت نفت ارائه داده و منتظر پاسخ از سوی مسئولان این وزارتخانه است.
به گفته وی، موضوع احداث خط لوله گاز از ایران به هند به طور مستقیم از طرف دفتر نخست وزیر و شورای امنیت ملی این کشور در حال پیگیری است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin