ایران و نیکاراگوئه تفاهمنامه همکاری‌های فرهنگی-هنری امضا کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، تفاهمنامه همکاری‌های فرهنگی-هنری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری نیکاراگوئه به امضای حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و لوئیس انریکه مورالس آلونسو، رئیس سازمان فرهنگ نیکاراگوئه رسید.

ایمانی‌پور در سخنانی در مراسم امضای این سند همکاری که به دو صورت حضوری و مجازی برگزار شد گفت: ظرفیت‌های بسیاری در این سند همکاری وجود دارد که می‌تواند فرصت‌های خوبی را برای همکاری‌های فرهنگی و هنری بین دو ملت فراهم سازد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به علاقه‌مندی سفیر نیکاراگوئه به فرهنگ شرقی و آداب و رسوم ایرانی، بیان کرد: ما نسبت به ظرفیت‌های بزرگ این کشور در آمریکای مرکزی واقف هستیم و امیدواریم این تفاهمنامه زمینه تعاملات را بیش از پیش گسترش دهد.

او شناخت هرچه بیشتر دو ملت از یکدیگر، توسعه همکاری‌های رسانه‌ای، سینمایی، نشر و ترجمه و برگزاری هفته‌های فرهنگی را ضروری دانست و افزود: شناخت متقابل ایران و نیکاراگوئه از یکدیگر راهبر اصلی تقویت و افزایش تعاملات فرهنگی و اجتماعی دو کشور خواهد بود.

ایمانی‌پور همچنین بستر فضای مجازی را فرصتی خوبی برای گفت‌وگوی بین نخبگان دو کشور خواند و گفت: لازم است برای تقویت ارتباطات دو ملت فعالیت نخبگان ایران و نیکاراگوئه در قالب وبینار و هم‌اندیشی‌های مجازی تقویت شود.

او با تأکید بر لزوم توسعه روابط همه‌جانبه بین دو کشور خاطرنشان کرد: دشمنان انقلاب مردمی تلاش می‌کنند تا چهره ملت‌ها و دولت‌های انقلابی را بد جلوه دهند. بنابراین بهترین راه برای مبارزه با تلاش‌های مردم‌هراسانه، ارتباط مستقیم است و این فضا باید فراهم شود تا خودمان را معرفی کنیم و شناخت بین ملت‌ها ایجاد شود.

لوئیس انریکه مورالس آلونسو، رئیس سازمان فرهنگ نیکاراگوئه نیز در سخنانی، با ابراز خرسندی از امضای این تفاهمنامه بین دو کشور گفت: امضای این تفاهمنامه در حوزه گردشگری و سینما زمینه لازم برای آشنایی برای دو کشور را ایجاد می‌کند.

او به زمینه‌های تبادل اطلاعات و تجارب در حوزه‌های فرهنگی و هنری و همکاری هنرمندان در این تفاهمنامه اشاره و تصریح کرد: این تفاهمنامه می‌تواند منابع خوبی را برای دو ملت فراهم کند تا آشنایی بیشتری داشته‌باشیم.

لوئیس انریکه مورالس آلونسو برگزاری هفته‌های فرهنگی بین ایران و نیکاراگوئه را فرصتی مغتنم برای آشنایی بیش از پیش دو ملت توصیف کرد.

ایساک لنین براوو، سفیر نیکاراگوئه در تهران هم ضمن ابراز خرسندی از امضای تفاهمنامه همکاری‌های فرهنگی-هنری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری نیکاراگوئه، اظهار کرد: این تفاهمنامه موجب می‌شود داشته‌های فرهنگی این دو نهاد علمی و فرهنگی برای آیندگان حفظ شود.

او ادامه داد: فرهنگ و ارتباطات ابزاری برای گسترش تبادلات بین دو کشور خواهد بود. امیدواریم در آینده شاهد گسترش همکاری‌های بین دو ملت باشیم.

در این سند که به مدت پنج سال اعتبار خواهد داشت، زمینه‌های تبادل اطلاعات و تجارب در حوزه‌های فرهنگی و هنری، همکاری بین هنرمندان، مؤسسات و انجمن‌های فرهنگی و هنری، برگزاری هفته‌های فرهنگی، فیلم، تئاتر و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه حفظ و مرمت آثار تاریخی پیش‌بینی شده‌است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin