غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در دیدار با سفیر ایتالیا، خواستار همکاری‌هایی به صورت منطقه‌ای و در قالب تعامل استان‌های مختلف دو کشور شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، غلامحسین شافعی که در محل اتاق مشهد، میزبان «جوزپه پرونه» بود، به سفر این دیپلمات به مشهد و خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: هم‌جواری خراسان رضوی با کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان، آن را به لحاظ ژئوپولتیکی در موقعیت منحصر به‌فردی در منطقه قرار داده است. علاوه بر آن، مشهد سالانه پذیرای 20 الی 25 میلیون زائر است و همین امر باعث شده تا ظرفیت‌های گردشگری این شهر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: قابلیت‌ها و توانمندی‌های قابل ملاحظه خراسان رضوی، در زمینه‌های تولیدات صنعتی، کشاورزی، معدنی، گردشگری و تجاری عاملی بوده تا تعاملات اقتصادی بسیار خوبی با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی رقم بخورد و حتی شرکت‌های ایرانی متعددی در این کشورها فعالند؛ از سوی دیگر مشهد، یکی از کانون‌های جذب سرمایه‌گذار در کشور به شمار می آید و این جایگاه، متاثر از ظرفیت‌های آن است.

شافعی گریزی به روابط تاریخی دو کشور زد و عنوان کرد: ایتالیا همواره یکی از شرکای تجاری خوب ایران بوده است. در واقع پیش از اعمال تحریم ها، این کشور شریک اول تجاری ما در اتحادیه اروپا به شمار می‌آمد و رد پای ایتالیا در بسیاری از صنایع ایرانی دیده می‌شود.

وی متذکر شد: با بروز تحریم‌ها، حجم مبادلات تجاری دو کشور افت زیادی داشت و این در حالی بود که اراده سیاسی دو کشور بر توسعه مناسبات تکیه داشت.

رئیس اتاق ایران، گوشه چشمی به سفرهای مقامات سیاسی دو کشور طی سال‌های اخیر داشت و گفت: در عمده این سفرها، نمایندگان بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی نیز مقامات دو کشور را همراهی می‌کردند و به موازات روابط سیاسی، تعاملات اقتصادی دو کشور نیز مورد تاکید بوده است. به هرحال، در شرایط موجود نیز باید راهکارهایی را برای حفظ و تداوم این تعاملات جستجو کنیم؛ معتقدیم دولت و سفارت ایتالیا در تهران می‌توانند نقش آفرینی زیادی را در این حوزه داشته باشند.

شافعی تاکید کرد: تداوم تعاملات اقتصادی می‌تواند در چارچوب ارتباطات منطقه‌ای و استانی و همچنین پیوند بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی دو کشور دنبال شود.

وی گفت: ما فعالان اقتصادی به چگونگی برخورد اروپا با مسئله تحریم‌ها و خروج آمریکا از برجام منتقدیم. آنچه توقع می‌رفت این اتحادیه در حمایت از برجام صورت دهد، محقق نشد. البته که ایتالیا برای ما متفاوت بوده و این کشور در روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، جایگاه متمایزی برای ایرانیان دارد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشورمان به ظرفیت اتاق مشترک ایران و ایتالیا اشاره و عنوان کرد: این ساختار تا به امروز اتفاقات و تعاملات خوبی را رقم زده است. ما در بدنه اتاق ایران، آمادگی داریم تا تمامی ظرفیت‌های موجود را برای توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور، به کار بگیریم.

اما در ادامه، سفیر ایتالیا در تهران، با تحسین ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های فراهم شده در شهر مشهد، عنوان کرد: این سفر با توجه به اهمیت و جایگاه فرهنگی-مذهبی و اقتصادی مشهد و خراسان رضوی، انجام گرفت. در بازدیدهایی که داشتیم، شاهد فرصت‌ها و زیرساخت‌های ارزشمندی بودیم. مشهد را شهری بسیار زنده و پویا دیدیم که در آن ظرفیت‌های خوبی در بخش‌های اقتصادی و استارت آپی فراهم آمده بود.

«جوزپه پرونه» از روابط تاریخی دو کشور سخن گفت و این ریشه‌های دیرینه ارتباطی را انگیزه تعاملات خوب دو کشور در دوران حاضر برشمرد و افزود: سفر رئیس جمهور ایران به ایتالیا در سال 1394 و در راس هیأتی بلندپایه، از اهمیت بالایی برخوردار بود و بازتاب زیادی در آن روزها داشت و بستر تعاملات خوبی را در عرصه اقتصادی، برای دو کشور فراهم کرد.

وی متذکر شد: بروز تحریم‌ها این فضا را دستخوش تغییر کرد، در واقع این تحریم‌ها نه فقط در عرصه اقتصاد و نه فقط ایتالیا، بلکه در تمامی حوزه‌ها و کشورهای مختلف جهان را متاثر از خود ساخت؛ طبیعتا کشور ما به واسطه آن‌که شریک تجاری ایران بود، متحمل مشکلاتی شد. همین حالا نیز شرکت‌های بزرگ ایتالیایی که تعدادشان کم نیست، مشتاق به تجارت و تداوم روابط با ایران هستند اما تعاملات توامان آن‌ها با آمریکا باعث شده تا نگران عواقب این موضوع نیز باشند. طبیعتا ماهیت خصوصی این شرکت‌ها، هر نوع تصمیمی در این رابطه را متوجه خودشان می کند.

سفیر ایتالیا در تهران ادامه داد: تلاش ما این بوده که اطلاعات درست و شفافی را در اختیار آنها قرار بدهیم، از جمله اینکه، تجارت با ایران قانونی است. البته این را هم بگویم که همین حالا بعضی از شرکت‌های ایتالیایی همچنان با شرکای ایرانی خود در تعامل هستند. باید توجه داشت، بخش‌هایی نیز وجود دارند که از این تحریم‌ها اثری نمی‌پذیرند و باید از ظرفیت آنها برای تداوم روابطمان بهره بگیریم.

«پرونه» خاطر نشان کرد: معتقدیم این تحریم‌ها روزی به پایان می‌رسند و تلاش ما باید این باشد که روابط این دو کشور (به عنوان شرکای تجاری قدیمی) در طول این دوران تداوم پیدا کند تا در آینده، اتفاقات بهتری را شاهد باشیم؛ مسؤولیت دو کشور نه تنها حفظ مناسبات، بلکه توسعه همکاری‌ها و پیدا کردن راه‌های جدید جهت حفظ و تقویت مناسبات به ویژه در بخش اقتصادی است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin